Lenka Siklienková

Lenka Siklienková: Dve cesty sa spojili do jednej a priviedli ma ku koučingu

Pracovala v korporácii, na materskej vyhorela a teraz spája terapiu a koučing. Lenka Siklienková bola dlho presvedčená, že život je komplikovaný a hrá proti nej. Dnes ladí svoje role a svoj čas. Aká bola jej cesta ku koučingu a aké sú jej plány na najbližšie obdobie prezradila v rozhovore.

Aká bola tvoja cesta ku koučingu?

Ku koučingu ma viedli 2 cesty.  Prvou boli moje skúsenosti získané na vlastných životných križovatkách. Rozpadom dlhodobého vzťahu, neplodnosťou, vyhorením v rodičovstve, zmenou pracovného zamerania som si prešla práve vďaka sprievodcom, ktorí mi pomáhali hľadať odpovede v sebe. To ma viedlo k systematickej práci na sebapoznaní, sebarozvoji.  Štúdium a využívanie rôznych koučingových či terapeutických prístupov kráčalo ruka v ruke s týmto procesom.

Druhou cestou ku koučingu boli moje bohaté skúsenosti s prácou s ľuďmi, ktorej som sa venovala počas 11 rokoch v korporácii ako investičný manažér. Fascinovala ma jedinečnosť každého človeka. Citlivo som vnímala ich viditeľné i skryté talenty. No u mnohých, som pozorovala rovnako aj prítomnosť ich vnútorných sabotérov, ktorí im bránili naplno žiť ich potenciál.

Tieto 2 cesty sa spojili do jednej a viedli k môjmu zameraniu koučky, sprevádzajúcej druhých na ich ceste..

Ako prepájaš terapiu a koučing? Prečo si sa vybrala práve smerom celostného koučingu?

Sama som si zažila situácie, kedy mi oddelene koučing a terapia priniesli riešenia či úľavu len limitovane. Ako koučka vždy sprevádzam klienta spôsobom, ktorý vždy zohľadňuje jeho aktuálne potreby. Zachytávam jeho myšlienky, vnímam emócie a sledujem reálne dianie v živote. Pozerám sa na neho celostne a podľa toho kladiem otázky.

Rozhodnutie počúvať seba, svoje potreby a túžby je dôležité. Rovnako ako aj pomenovanie a realizácia krokov smerujúcich k ich naplneniu. Ako podstatné však vnímam aj schopnosť vidieť, pomenovať našich vnútorných sabotérov, ktorí nám často bránia urobiť trvalé zmeny v živote. Na to slúži práve práca smerujúca do hĺbky. Ak takúto prácu spojíme s pravidelným prepojením so sebou napríklad prostredníctvom zmyslov, vnáša tento prístup do života klientov väčšiu ľahkosť. Stále mám nadšenie spoznávať nové prístupy a metódy, nie len pre seba ale aj pre svojich klientov.

Pre Akčné mamy si napísala seriál o vyhorení na materskej. Prečo je táto téma pre teba dôležitá? Ako sa môžu mamy malých ale aj veľkých detí vyhnúť vyhoreniu?

Vyhorením na materskej dovolenke som si ja sama prešla s našimi 3 malými ďeťmi. Materstvo bolo pre mňa vtedy veľmi náročným obdobím. Vyhorenie však, vďaka zmenám, ktoré som vo svojom živote urobila, bolo obrovským darom. Celý proces však trval dosť dlho až kým som nenašla celostný koučing. O vyhorení v rodičovstve vôbec a často ani o tom, že rodičovstvo môže byť ťažké sa na Slovensku nehovorí. Sociálne siete, očakávania spoločnosti ponúkajú iný obraz. V zahraničí sa táto téma skúma a venuje sa jej pozornosť. Práve preto verím, že osveta v tejto oblasti je absolútne na mieste. Každá mama, ktorá sa v rodičovstve necíti dobre by mala vedieť, aké sú prejavy možného vyhorenia, ktorý rodič má zvýšené predpoklady k vyhoreniu. Rovnako by mala získať oporu v tom, že je v poriadku sa tak cítiť, hovoriť o tom, vyhľadať pre seba pomoc a bezpečné prostredie na zotavenie a zmenu. Vyhorenie či nespokojnosť, má u každého špecifické predpoklady. Nespokojní rodičia však majú často spoločné črty ako snaha všetko zvládnuť samy, problém požiadať o pomoc, problém nastaviť zdravé hranice, sklony k perfekcionizmu, nedostatočná podpora partnera, pochybnosti o svojich schopnostiach, dieťa so špecifickými potrebami, tlak z finančného nedostatku. Prevenciou pre rodičov je presmerovanie pozornosti, ktorú dávajú von, smerom do vnútra. Hľadaním odpovedí na to čo potrebujú, ako si to vedia zabezpečiť, prípadne čo im v tom bráni. Získajú tak pre seba cenné zručnosti ako dať seba na prvé miesto. Doprajú si, to čo ich baví, dovolia si nerobiť činnosti, ktoré ich vyčerpávajú. Udržujú tak balans medzi radosťami a strasťami rodičovstva.

Aké sú tvoje plány na najblišžie obdobie?

Ostávam naďalej verná štandardným osobným konzultáciám s klientami. Nakoľko, však milujem aj  prácu so skupinou, v tejto oblasti ma čakajú do konca roka 3 aktivity. Otváram pre úzku skupinu žien na konci septembra cyklus ženských stretnutí. Zároveň pre mamy, ktoré cítia, že potrebujú vo svojich životoch urobiť zmeny a vystúpiť z izolácie pripravujem Podporné skupiny pre mamy.

A keďže som roky pracovala na manažérskej pozícii, vidím veľký priestor na prácu s vnútornými limitmi (sabotérmi) primárne manažérov. Preto sa budem viac venovať aj firemným klientom, prostredníctvom firemného programu, určeného pre manažmenty firiem.

Súbežne pracujem na spustení Občianskeho združenia, ktoré sa bude sústrediť na osvetu menej verejne diskutovaných tém, ktoré často predstavujú zásadné životné križovatky pre ženy.

Ako sa ti darí udržať rovnováhu a nevyhorieť pri troch malých deťoch?

Dlho som bola presvedčená, že život je komplikovaný a hrá doslova proti mne. Najmä po vyhorení som našla doslova životný štýl, ako byť viac vedomá seba. Vedomá toho ako sa mám, čo sa so mnou deje a vedomá toho, že ja rozhodujem o tom či životom blúdim ako obeť alebo si ho tvorím k svojej spokojnosti. To mi prinieslo väčšiu ľahkosť a slobodu. Život už nie je komplikovaný, naopak ja si život ladím.  Ladím si svoje role a čas, ktorý im venujem. Čas kedy som mama troch malých detí, čas kedy som manželkou, čas kedy som koučkou, čas kedy som sama so sebou., atď. Všímavosťou voči sebe viem lepšie pracovať s tým ako sa mám, čo potrebujem, čo ma limituje. Tvorím si tak rovnováhu pre seba a vnútorný pokoj. Používam pri tom rovnaké nástroje z radov terapie, koučingu, mindfullness, atď. ako pri mojej práci s klientami.


3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:

 

Čo očakávaš od Klubu Akčných žien, čo by si sa rada naučila, dozvedela, prípadne čo už si stihla vďaka klubu získať?  A naopak, čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty? 

My ženy máme prirodzený zmysel pre spájanie, zdieľanie, vzájomnú podporu. Cítim, že to je to čo ma do klubu pritiahlo. Rovnako je to presne to, čo viem ponúknuť klubu ja, len s mojim jedinečným odtieňom.

Akčné ženy pre mňa práve preto znamenajú aj rozmanitosť. Tá je prítomná v každej jej členke, udalosti, príspevku. Mne priniesol a prináša klub cenné informácie, poznanie, prepojenie, podporu, inšpiráciu a úžasnú ženskú energiu.

Akým ekvivalentom by si označila Klub akčných žien a čo pre teba Klub AŽ znamená?

Klub mi veľmi pripomína kruh. Ženský kruh, ktorý organizujem aj ja pre iné ženy. Tam sa v mnohých parametroch cítim proste ako DOMA. 🙂

 *fotografia: Lenka Siklienková, fotografka Silvia Slafkovská

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *