Biznis konzultant Marek Straka: Váhanie zabilo viac príležitostí ako neúspech

Marek Straka je skúsený biznis konzultant a marketér, ktorý si založil svoje podnikanie na pomoci iným firmám. V rozhovore nám prezradil:

  • kedy bol pre neho ideálny čas na rozbeh podnikania,
  • akí sú jeho klienti,
  • ako funguje jeho pôsobenie,
  • čo treba na vypracovanie biznis plánu,
  • čo i myslí o influencer marketingu,
  • aký nárast zaznamenajú podnikatelia, ktorí si od neho nechajú vypracovať podnikateľský plán.

Máte skúsenosti z rôznych firiem, kedy prišla myšlienka na to, aby ste rozbehli poradenstvo pre podnikateľov?

Myšlienku vlastného podnikania, dá sa povedať, som mal v hlave akosi vždy. Niečo viac ako pred rokom som k svojej štandardnej prezentačnej stránke marekstraka.com pridal aj ekonomický blog, kde som začal písať články, ale najmä návody na problematiku a otázky od podnikateľov.

Postupom času (3-4 mesiace) som začal dostávať viacero dopytov a žiadostí s pomocou riešiť firmám komplexné problémy. Dostali sa ku mne práve cez moje články.

Keďže bola okolo pandémia a home office nastal ideálny čas kedy sa dá rozbehnúť biznis, pretože ceny reklamy šli dole, firmy začali okamžite sekať marketingové výdavky a prišiel ideálny čas sa uchytiť. Navyše v práci začal klesať počet zákazok a panovala celkom dusná atmosféra. V podstate prišiel dobrý moment, tak som to skúsil.

“Najdôležitejšia je predstava, čo chce podnikateľ dosiahnuť a vízia jeho projektu.”

Akí klienti vás najčastejšie oslovujú?

Klienti sú naozaj rôzni, najčastejšie však firmy zo segmentu stredných a malých podnikov (MSP, SME), ale mám klientov, ktorí sú už mimo tejto kategórie, teda ročnými tržbami nad 50 mil.EUR a viac ako 250 zamestnancov.

Ktorým oblastiam podnikania sa najradšej venujete?

Mojou srdcovou záležitosťou je digitál, teda eCommerce. Veľmi rád robím s firmami z tejto oblasti, keďže mám v nej bohaté skúsenosti a už počas výšky som podnikal na internete. Následne obľubujem tiež firmy z oblasti priemyslu, ktoré majú zložitejšie nákladové štruktúry a investičné celky.

Máte za sebou takmer 150 vypracovaných biznis plánov a stratégií. Pre koho ste vytvorili prvý biznis plán?

Prvý biznis plán respektíve prvý môj produkt, ktorý mal svoju vlastnú štruktúru a zmluvný názov Podnikateľský plán, bol pre jedného pána s vesmírnou aplikáciou pre deti a fanúšikou vesmíru na základe Virtuálnej reality. S týmto projektom mu pomáham dodnes.

Ktoré boli tie najnáročnejšie?

Stratégie sú veľmi náročné, a to najmä pre väčšie spoločnosti. Je to obrovské množstvo hodín pri tvorbe modelov, hľadaní informácií, prieskumov a tiež sedení s manažmentom. Asi medzi najnáročnejšie by som zaradil stratégiu pre jednu sieť čerpacích staníc (tu sme išli do vysokej úrovne detailu), výrobcu traktorov a jednu umelú inteligenciu v HR oblasti.

Čo sa týka biznis plánov tam bol náročnejší plán pre poľnohospodársky podnik, čo spracovával slnečnicu, a pre jeden podnik z oblasti drevospracujúceho priemyslu.

Vedeli by ste odhadnúť, koľko priemerne trvá vypracovanie biznis plánu pre malého alebo stredného podnikateľa?

Je to ťažké povedať, pretože záleží na týchto kľúčových prvkoch:
1. Komplexnosť a veľkosť daného biznis plánu.
2. Úroveň detailu vypracovania.
3. Podklady a informácie, ktorými disponuje klient. (To znamená, koľko bude potrebné dohľadávať, prípadne nakupovať dát)
4. Interakcia s klientom

Ak by som to klasifikoval časovo, tak menšie plány cca. do 10 dní. Plány pre banky, ktoré majú svoju štruktúru do 14-20 dní. Biznis plány pre investorov alebo manažment zhruba tie 3 týždne. Ale boli aj biznis plány, ktoré som urobil za 3 dni.

Aký rast úspešnosti projektu má podnik s podnikateľským plánom na mieru?

Podnikateľský plán zvyšuje úspešnosť o 30%-40%. Je to najmä vtedy, keď schvaľuje banka úver a zodpovedáte kľúčové otázky, ktoré má priamo v pláne.

Čo sa týka biznis plánov mimo banky, je tiež rast úspešnosti projektu (nie firmy, tam je mnoho iných faktorov),
ale pokiaľ podnikateľ splní, čo si naprojektujeme v biznis pláne, a dodrží to, tá úspešnosť môže byť aj vyššia.

Samozrejme, biznis plán automaticky vám nezaručí úspešnosť, keď nepodnikne kroky, ktoré sú v ňom stanovené.

Aké podklady potrebujete na vypracovanie plánu?

Pri vypracovaní podnikateľského plánu potrebujem najmä aby mal predstavu podnikateľ, čo chce, a to detailne. Pokiaľ nemá úplnú predstavu, tak sa mu snažím pomôcť a nasmerovať ho tak, aby som dostal potrebné odpovede.

Vo všeobecnosti treba:
1. Základný popis projektu a služby (Ideálne akékoľvek podklady o projekte)
2. Identifikovať 2-3 konkurentov
3. Predstava plánovaného rastu a tiež plánovaných obratov na budúce obdobie
a. Plán tržieb
b. Informácie o nákladoch a plánovaných investíciách
4. Vedieť sa trošku orientovať vo svojom segmente
5. Ak existuje organizačná štruktúra

Avšak najdôležitejšia je tá predstava, čo chce podnikateľ dosiahnuť a vízia jeho projektu. Všetko ostatné sa už dá postaviť a pripraviť počas pár sedení.

Okrem e-booku podnikateľský plan sa na vašej stránke dá stiahnuť aj e-book marketingový plán. Čo si myslíte o teraz takom populárnom influencer-marketingu?

Mám už rozpísané dva ďalšie ebooky, ale kvôli vyťaženosti nestíham a nemám ich ešte doladené graficky a niektoré kapitoly sú nedotiahnuté (úsmev). Čo sa týka témy influencer marketing tak to mi je ťažko posudzovať, keďže sa k nemu dostávam len veľmi okrajovo. Pozorovateľný je najmä na masové B2C produkty ako fitness, zdravý životný štýl, cestovanie, móda, kozmetika a starostlivosť. Veci čo vidíte keď otvoríte Instagram, je to o niekoľkých segmentoch stále dokola.

B2B influencer marketing je vidno menej, ale je tiež účinný. Dobrý príklad je keď Elon Musk spomenul, že TESLA nebude brať platby v kryptomenách, tak okamžite padli ceny bitcoinu. Prípadne, keď vysoko hodnotený expert “guru” v danej oblasti povie, že používa tie a tie nástroje, produkty alebo služby, tak je možné sledovať rast ich predajnosti.

Áno funguje to, len si treba dať pozor, či influenceri nevyrábajú mŕtve publiká alebo či majú reálny dosah. Nový trend, ktorý začína prerastať, je mikroinfluncer marketing.

Podľa vás, kde robia podnikatelia najväčšie chyby?

Verím, že to nie sú chyby, ale získavanie skúseností. Keď stratíte investora, jednoducho viete, že pri tom ďalšom už isté veci treba robiť inak pokiaľ mate zdravú dávku reflexie.

Čo sa týka “chýb”, tak myslím, že to je nasledovné:

  • Nízka úroveň detailu. Príliš všeobecná vízia bez granularity.
  • Rozhodovanie na základe pocitov a nie údajov. Napríklad: počul som, že táto podobná prevádzka zarába toľko a robí toto… a podobne.
  • Porovnávanie sa s ostatnými (konkurentmi).
  • Nereálne očakávania od investora alebo pocit, že získať investíciu je ľahké. Je to veľmi náročný proces i keď mnohokrát je prezentovaný veľmi jednoducho. Treba si pamätať, že peniaze nikto nedá zadarmo a ľahko.
  • Nízke odhodlanie a nechanie sa odradiť prvými prekážkami.
  • Price buyer: Kupovanie toho najlacnejšieho.
  • Myslieť si, že všetko si spravím najlepšie sám.

Vaše zameranie si vyžaduje promptnosť a pohotovosť. Darí sa vám ustriehnuť pracovnú vyťaženosť, alebo pracujete aj cez víkend?

Momentálne som vo faze rýchleho rastu takže pracujem ozaj nonstop. Dokonca najradšej cez víkend, keďže vtedy mi klienti volajú minimálne a môžem sa tak lepšie sústrediť na vypracovávanie ich projektov.
Zatiaľ tento non-stop stav asi potrvá, ale v budúcnosti plánujem miernu reorganizáciu svojho času.

Máte záujem pozrier si webinár s Marekom Strakom Tvorba biznis plánu? Prihláste sa tu.

Skúste dať tri rady pre ženy, ktoré by chceli začať podnikať.

Možno ste tieto rady už veľakrát čítali alebo počuli, ale je to naozaj to základné a funguje to.
1. Nebáť sa a veriť si. Váhanie zabilo viac príležitostí ako neúspech. Navyše pokiaľ neveríte sebe alebo svojmu produktu ako ho chcete predať klientovi alebo podnikateľský nápad investorovi?
2. Byť trpezlivý/á a vytrvalý/á. Osvedčilo sa mi to niekoľkokrát. Neexistuje instantný úspech za noc. Výsledky sa dostavia len treba trošku trpezlivosti a vytrvalosti.
3. Neustále zlepšovať svoj produkt/ službu, zákazníckej skúsenosti a vzdelávať sa. Počúvanie zákazníka napomôže zlepšeniu produktu či služby. Získavanie dodatočných zručností, ktoré sú vhodné pre podnikanie umožní neustále napredovanie a rast tržieb.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *