Janka Meixnerová založila značku Vačice a vyrába spacie vaky s nohami z etickej merino vlny a biobavlny pre detičky od narodenia až do ôsmich rokov. K spacím vakom ju priviedlo hľadanie riešení problémov so spánkom najstaršej dcérky. Venuje sa tiež ženským témam spojeným s prirodzeným pôrodom. Ako vznikli Vačice, kto ju inšpiroval v začiatkoch podnikania a čo ju nabíja energiou prezradila v rozhovore.
Janka, ty sa vo svojom podnikaní venuješ téme spánku, prečo si sa rozhodla hľadať riešenie práve detského spánku?
Túto cestu som si vybrala ako riešenie vlastného problému so spánkom našej najstaršej dcéry. Ktorá sa neskutočne často budila v noci na dojčenie, a vlastne budila nielen mňa, ale aj manžela.
Ako vznikli Vačice?
Presne takto. Vyriešením nášho problému :). Pretože som si uvedomila, že to budenie nemusí mať súvis len so zúbkami, či rýchlym vývojom, ale aj teplotným nepohodlím, ktorý dcérka zažívala, a každým prikrytím som ju vlastne zobudila. U detičiek je to o to komplikovanejšie, že ešte nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu a veľmi ľahko sa prehrejú. A tak som veľa rozmýšľala nad vlastnosťami materiálovou.
Kto ťa inšpiroval v tvojom podnikaní?
Veľkou inšpiráciou mi boli začínajúce slovenské značky, ale aj na prvý pohľad bezvýznamná návšteva – skúšanie barefoot topánok. Vtedy som zistila, že eshopy môžu fungovať aj popri bežnom rodinnom živote. Matka troch deti, varí polievku na obed a krabice s topánkami má v spálni. Mamičky s malými drobcami u nich v obývačke skúšali barefoot topánky.
A samozrejme ma veľmi ovplyvnili Sestrice. Sestry, ktoré prišli s vlastnými šatkami v čase, keď sa narodila naša prvá dcéra, a s ktorými sme sa medzičasom aj zoznámili a skamarátili. Ich hodnoty, spôsob komunikácie a lovebrand, ktorý dokázali vytvoriť ma fascinoval. Že je to možné, že sa to dá a že aj čas na materskej “dovolenke” sa dá využiť inak.
Podnikáte spoločne so svojím manželom, ako udržiavate rovnováhu medzi podnikaním a rodinou?
Manžel pracuje na plný úväzok v korporáte. Inak by sa to nedalo, keďže začiatky podnikania a hlavne výroby sú náročné na investície a návratnosť prostriedkov trvá pár rokov. Ale samozrejme on je neoddeliteľnou súčasťou kľúčových rozhodnutí a súčasť tímu.
Čo sa týka rovnováhy, pri troch deťoch je to veľmi často nerovnováha:). Ale deti odrastajú a už je to s nimi v mnohom jednoduchšie, keď už chodia do školy, škôlky a najmenší má 2x do týždňa opatrovateľku. V tom čase viem ísť fyzicky do kancelárie, alebo si naplánovať stretnutia.
Iba sami s manželom toho veľa nepodnikáme. Často chodíme spoločne s deťmi na výlety, stretávame sa s kamarátmi, alebo ideme k rodičom na záhradu. Chceli by sme viac bicyklovať a máme veľký sen, podniknúť výlety karavanom.
Čomu sa venuješ vo svojom voľnom čase, resp. čo ťa nabíja energiou?
Veľmi ma zaujímajú ženské témy, všetko čo sa týka prirodzených pôrodov. Ako laktačná poradkyňa sa tiež stále vzdelávam a najnovšie ako popôrodná dula sa učím prepájať popôrodnú starostlivosť o ženu v období šestonedelia aj do laktačného poradenstva.
A čo ma nabíja? Opäť som sa po dlhom čase vrátila k jazdeniu na koňoch, ktorému som sa rekreačne venovala najmä pred deťmi a pomedzi pôrodmi. Ale už to nie je len také jazdenie, že prídem, odjazdím a odídem. Vyhradila som si čas aj na prácu s koňom zo zeme, ako odsedlať, osprchovať, napásť,.. ktorú beriem ako užasnú psychohygienu, byť tu a teraz, vypnúť sa:).
3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:
Čo očakávaš od Klubu Akčných žien, čo by si sa rada naučila, dozvedela, prípadne čo už si stihla vďaka klubu získať? A naopak, čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty?
Networking.. Spoznanie žien podnikateliek. Pretože podnikateľ je na konci dna vždy sám. A zdieľanie rovnakých, pripadne podobných situácii z podnikateľského prostredia je vždy veľkou úľavou.
Čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty?
Tak toto nechám na vás, keďže som členkou len veľmi krátko, tak som zatiaľ nepreskúmala možnosti uplatnenia, ale verím, že časom to príde:).
Akým ekvivalentom by si označila Klub akčných žien a čo pre teba Klub AŽ znamená?
Tím AŽ pre mňa predstavuje hlavne komunitu, Možnosť byť súčasťou prajného kruhu žien.
*fotografia: archív, Jana Meixnerová, Vačice