Danka Dobšíčková: V čomkoľvek môžeš byť úspešná, ak si jedna z najlepších. V Smiling Snake som vytvorila priestor, kde učitelia, ktorí milujú učiť, učia žiakov milovať učenie!

Danka Dobšíčková: V čomkoľvek môžeš byť úspešná, ak si jedna z najlepších. V Smiling Snake som vytvorila priestor, kde učitelia, ktorí milujú učiť, učia žiakov milovať učenie!

Kategória príspevku:
Zdieľať príspevok:
Danka Dobšíčková rozhovor Smiling Snake

Danka Dobšíčková: V čomkoľvek môžeš byť úspešná, ak si jedna z najlepších. V Smiling Snake som vytvorila priestor, kde učitelia, ktorí milujú učiť, učia žiakov milovať učenie!

Danka Dobšíčková rozhovor Smiling Snake

Danka Dobšíčková, nadšená učiteľka jazykov, stojí za vznikom jazykovej školy Smiling Snake. Vytvorila tím výnimočných lektorov, ktorí spoločne svojim žiakom poskytujú priestor plný pozornosti, úsmevov a radosti. V rámci Smiling Snake realizuje tiež pro bono jazykové kurzy pre tých študentov, pre ktorých je jazykové vzdelávanie z rôznych dôvodov nedostupné. A okrem iného bola v roku 2020 finalistkou ocenenia Učiteľ Slovenska. Ako sama hovorí, aj tej najakčnejšej žene sa občas vybijú baterky, a v klube akčných žien vidí miesto, kde si ich bude vedieť dobiť. Prečo deti chodia radi do jej školy, akú úlohu v tom hrajú sliepky, čo jej prinieslo ocenenie Učiteľ Slovenska, ako zvládli v Smiling Snake náročné obdobie online vyučovania a čo ju čaká v roku 2023, prezradila v rozhovore:

Danka, ty stojíš za vznikom jazykovej školy Smiling Snake. Čo bolo impulzom, motiváciou, prečo si sa rozhodla založiť svoju vlastnú jazykovú školu?

Nerada vravím, že som “založila” jazykovú školu. Jazyky som doučovala už na gymnáziu a všimla som si, že ma ma baví nielen učiť, ale tiež zažívať s žiakmi ich progres a úspechy. Po náročnom gympli si väčšina spolužiakov vybrala podobne náročné vysoké školy s ambíciou úspešných kariér. Ja som sa však rozhodla pre pedagogickú fakultu a radšej pokračovala v tom, čo ma teší. Mama vravievala: „V čomkoľvek môžeš byť úspešná, ak si jedna z najlepších.“  Nikdy som neplánovala podnikať, len som chcela robiť to, čo mám rada a v čom vidím zmysel. S rastúcim dopytom sa ku mne postupne pridávali ďalší výnimoční učitelia. Veľa z nich mi, ako často vravím, mi “spadla z neba”. Teraz tvoríme úžasný tím, na ktorý som hrdá.

 

Predstav nám bližšie v čom je Smiling Snake odlišný od ostatných jazykových škôl?

Profilová fotka našej spoločnej konverzácie nesie citát: „Učitelia, ktorí milujú učiť, učia deti milovať učenie.“ Keď som raz dostala úlohu napísať motto našej jazykovky, uvedomila som si, že už predsa existuje a vídam ho každý deň. Vytvorila som priestor, kde sa takýto učitelia môžu realizovať a kde žiaci zažívajú to, čo im často chýba. Dostávajú pozornosť, záujem, sú vypočutí. A to hlavne s úsmevom a radosťou. Učíme ich obľúbiť si učenie cudzích jazykov a to je často dôležitejšie, ako vedieť tisíc slovíčok naspamäť.

A ešte je tu jeden bonusový rozdiel, vďaka ktorému tu detičky zažijú to, čo v žiadnej inej jazykovke v Bratislave. Máme vlastné sliepky na dvore. No kidding (bez žartu).

 

Do Smiling Snake chodia študenti, žiaci i dospelí s radosťou. Čím to je?

Tými sliepkami? 😀  Znelo by príliš namyslene, keby som povedala “mnou”? Teraz sa neprirovnavám k sliepkam, aby to niekto zle nepochopil. Na poslednom vianočnom večierku jeden náš lektor povedal, že je tu flow krásnej energie, študenti ju cítia a preto sa radi k nám vracajú. Oni ako lektori ju šíria, ale jej prameň je vo mne. Sama by som toto o sebe nikdy nepovedala, ale často svoju hodnotu človek pochopí až očami druhých.

 

V roku 2020 si sa stala finalistkou ocenenia Učiteľ Slovenska 2020, čo pre teba a pre tvoj projekt Smiling Snake znamená toto ocenenie?

Tromi slovami: sebaocenenie, odvahu, kontakty. Práve tu som si asi prvý raz uvedomila svoju hodnotu nielen ako učiteľka, ale aj timlíderka a podnikateľka. Ohliadla som sa za všetkým, čo som vytvorila a keď som videla, ako to ocenila odborná porota, konečne som to poriadne ocenila aj ja sama. Musela som “prežiť” vystúpenia na kameru alebo naživo v rádiu a výrazne som sa osmelila v komunikácii s verejnosťou. V neposlednom rade som vďaka Učiteľovi Slovenska spoznala množstvo inšpiratívnych a hodnotných ľudí. Jedným z hlavných poslaní ocenenia je pozdvihnúť status učiteľov v spoločnosti. Tejto myšlienke veľmi fandím a teší ma, že som tomu svojou troškou mohla prispieť aj ja.

Tiež som vďaka tomuto zviditeľneniu bola oslovená na spoluprácu s tvorcami aplikácie Wocabee, ktorí štartovali seriál webinárov pre učiteľov. Dodnes mám zimomriavky, keď si spomeniem na prvý webinár, ktorého sa online naživo zúčastnilo viac ako 3000 učiteľov. Mohla by som byť najlepšia učiteľka na svete, ale keby som učila len sama v jednej svojej triede, vedela by som pomôcť možno 30 žiakom ročne. Už jazykovka mi toto číslo krásne znásobila, a keď si predstavím vplyv nejakej myšlienky či nápadu, ktorý tam zaznel, krát 3000… Áno, stálo to za to.

 

V Smiling Snake sa venujete aj dobrovoľníctvu a ponúkate jazykové kurzy pro bono. Ako vznikla táto myšlienka a koľko študentov už využilo túto možnosť?

Po pár úspešných rokoch a množstve vysmiatych detí odchádzajúcich z našich kurzov som začala myslieť na tie, ktoré nemajú privilégium platených kurzov. Najprv mi napadli detské domovy, no nebola odozva. Potom som oslovila riaditeľa iného zariadenia pre deti a on moju iniciatívu prijal. Začala som učiť angličtinu skupinku násťročných chlapcov s „problémovým“ správaním. Hoci som sa pred prvou lekciou trocha bála, dopadla veľmi dobre. Použila som osvedčenú taktiku z jazykovky: pozornosť, záujem, učenie hrou a úsmev. Tiež som sa snažila, aby mali možnosť zažiť úspech a byť ocenení. Zafungovalo. Po poslednej lekcii pred prázdninami som odchádzala so slzami v očiach čítajúc lístočky, na ktoré mi napísali hodnotenie našich spoločných lekcií. Boli to slzy dojatia a hrdosti.

Táto skúsenosť mi ukázala, aké je obohacujúce pomáhať druhým a odvtedy v tom v najrôznejších formách pokračujem(e). Keď sa pre Covid prvý raz zavreli školy, vymyslela som projekt Online rýchlovky. Ponúkli sme našim študentom aj širokej verejnosti 15 minút grátis s lektorom nielen zo Smiling Snake. Poskytla som priestor na realizáciu aj iným lektorom, ktorí sa tak mohli počas nútených prázdnin cítiť užitoční a s niektorými spolupracujeme dodnes.

Koronové obdobie otriaslo mnohými rodinnými rozpočtami a zrazu sa objavili študenti, ktorí sa dostali do situácie, že už si nemohli dovoliť v kurze pokračovať. Bolo mi to ľúto, lebo veľa z nich boli naši dlhoroční klienti. A tak sa zrodil ďalší nápad, Smiling štipendium. Zo začiatku vzniklo ako možnosť dokončiť školský rok. Neskôr ho využili napríklad aj ukrajinské deti v našich letných jazykových kurzoch a dlhodobo ho ponúkame nadaným deťom, ktoré by bol hriech nepodporiť, no ich rodičia si drahý kurz nemôžu dovoliť. Napríklad v každej škôlke, kde učíme, máme jedno dieťa grátis na základe nominácie vedenia.

Štatistiku o tom, koľko študentov využilo naše pro bono kurzy nemám, so štatistikami celkovo je to u mňa bieda, no ani mi na tom asi nezáleží. Teší ma, že stále pribúdajú a rovnako pribúdajú aj úplne nové pro bono nápady. Najnovšie sa chystáme otvoriť kurz angličtiny pre seniorov v spolupráci s miestnym klubov dôchodcov a na jar opäť oživíme Smiling Walks, čiže jazykové prechádzky Záhorskou Bystricou.

Aká je tvoja vízia pre 2023?

V najbližšom roku by som v prvom rade chcela obohatiť tím jazykovky o ďalších Smiling lektorov a postarať sa o tých aktuálnych, aby stále mali dôvod na úsmev. Na nich to celé stojí a padá. Na lektoroch. A vlastne aj na úsmevoch.

Nových lektorov budeme potrebovať najmä preto, aby sme mohli rozšíriť spoluprácu so škôlkami a základnými školami, kde učíme angličtinu licencovanou metódou Teddy Eddie. Túto liceniu Smiling Snake získal práve v prvom covidovom roku (ako nazývame školský rok 2020/21) a až o 2 roky neskôr nám konečne bolo dovolené kurzy v škôlke viesť bez obmedzení. Preto sme tento rok do nich išli ešte veľmi opatrne, ale budúci školský rok to “roztočíme”!

 

3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:

 

ČO OČAKÁVAŠ OD KLUBU AKČNÝCH ŽIEN? ČO BY SI SA RADA NAUČILA, DOZVEDELA, PRÍPADNE ČO UŽ SI STIHLA VĎAKA KLUBU ZÍSKAŤ?

Myslím, že aj tej najakčnejšej žene sa občas vybijú baterky. Už za tých pár dní s vami vidím, že klub je to miesto, kde si ich budem vedieť dobiť. Celkovo sa rada učím nové veci. Niekedy aj v oblastiach, ktoré zdanlivo vôbec nepotrebujem. Teším sa na nový príval inšpirácie a energie. Čo som získala už viem povedať aj konkrétne a hmotne – 3 ceny v tombole na prvom evente, kde som vás spoznala. Keby sa konala online, tak by ste ma asi podozrievali, že som ju hackla. Nabudúce tam sľubujem venujem 3 Smiling ceny ja, aby som vyrovnala skóre.

ČO VIEŠ KLUBU AŽ PONÚKNUŤ TY?

Jazykové kurzy aspoň raz vo svojom živote rieši asi každý. Či už pre seba, alebo pre deti. Nebudem hovoriť o službách, ktoré vie poskytnúť Smiling Snake ako jazykovka, tie sú samozrejmosťou. Za moju osobnú misiu považujem pomáhať študentom a učiteľom, aby si obľúbili učenie a učenie sa. A to aj prostredníctvom ich rodičov, ktorým vždy vďačne vysvetlím, ako môžu pomôcť a ako naopak ublížiť. „Zapáliť môže len ten, kto sám horí.” Viem sa pre veci veľmi nadchnúť a zapáliť svoje okolie. Samozrejme obrazne. Nemusí ísť len o vzdelávanie. Veľmi ma baví konzultovať aj projekty iných z rôznych oblastí. Ukázať im, z čoho som nadšená a kde vidím priestor na zlepšenie. Nezľaknite sa, ale vraj mám radar na chyby.

AKÝM EKVIVALENTOM BY SI OZNAČILA KLUB AKČNÝCH ŽIEN? ČO PRE TEBA KLUB AŽ ZNAMENÁ?

Mne príde škoda hľadať ekvivalent, lebo je to asi najtrefnejšie pomenovanie veci, s akým som sa v poslednej dobe stretla. Vždy som vnímala, že som akčná. Možno akčnejšia ako väčšina žien v mojom okolí. A prísť zrazu do klubu, kde sú také všetky? No waw! Ďakujem!

 

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email

Podobné články

Gabi Jakubová rozhovor
Naše členky

Gabi Jakubová: Verím, že každá žena dokáže naplno zrealizovať svoj potenciál, až keď má zdravé telo a myseľ

Gabi po pôrode cítila, ako veľmi sa príchodom dieťatka zmení život ženy a to fyzicky aj psychicky. Začala spontánne na Instagrame zdieľať svoje cvičenia, pomocou ktorých sa dostávala späť do formy. Tak vznikol projekt NeoMe. Kto Gabi inšpiroval v začiatkoch podnikania, aké sú jej tipy, ako nestratiť motiváciu a disciplínu k cvičeniu a s akými výzvami sa na ňu jej klientky obracajú prezradila v rozhovore:

Prečítať viac »