klub

Napíšte nám

klub@akcnezeny.sk

Zavolajte nám

+421 903 812 055

Eva Jahelka Fillip rozhovor

Eva Jahelka Filipp: Peniaze sú super! A bohatstvo sa dá budovať s charakterom a integritou

Eva Jahelka Filipp, pôsobí ako COO v investičnej spoločnosti Wealth Effect Management. Má nielen pozitívny vzťah k peniazom ale zároveň chce motivovať a podporovať aj ostatné ženy, aby viac investovali a mali pohodlnejší život. Rada pracuje v mužskom kolektíve. Verí na súlad mužského a ženského sveta. Baterky dobíja nielen maľovaním akrylom, ale aj otužovaním v ľadovej vode. O tom do čoho investuje (nielen) peniaze a čo očakáva od Klubu Akčných žien prezradila v rozhovore.

Evi, ty sa venuješ počas svojej kariéry peniazom, aký je tvoj vzťah k peniazom? Do čoho investuješ peniaze??

K peniazom mám veľmi pozitívny vzťah. Nerada počúvam teórie typu: „peniaze sú zlé, ničia charakter, peniaze nerastú na strome, a podobné. Mať peniaze je podľa mňa super vec. Vďaka nim sa viete postarať o svoju rodinu, zabezpečiť vzdelanie deťom, zdravo sa stravovať, dobíjať baterky, …. Vo WEMe zároveň veríme, že bohatstvo sa dá budovať s charakterom a integritou a vďaka nemu môžeme prežiť hodnotný a naplnený život. V peniazoch zároveň vidím možnosti, ako pomôcť nielen sebe a mojim blízkym, ale aj úplne cudzím ľuďom. To je super, lebo vďaka tomu môže byť tento svet krajším miestom. Čo je pre mňa ako mamu tiež veľmi dôležité.

A do čoho investujem? Ak by sme to brali z tradičného uhla pohľadu, tak prioritne do akcií. Považujem sa za relatívne mladú (akčnú) ženu, do dôchodku je ďaleko, preto vnímam akcie ako najlepšiu formu. Investícia do kvalitnej nehnuteľnosti alebo pozemkov je tiež dobrou voľbou. A z toho druhého uhla pohľadu, rada investujem do vzdelávania, zážitkov a samozrejme do nášho syna. Tieto „nehmatateľné” veci ma motivujú oveľa viac, ako hmotné statky.

 

Pracuješ  v “mužskom” biznise, čo to pre teba znamená? V čom by sme sa my ženy mohli inšpirovať od mužov?

Osobne rada pracujem s mužmi a v minulosti som sa v mužskom kolektíve aj cítila lepšie a bezpečnejšie, ako v ženskom. Muži sú v dobrom slova zmysle jednoduchí – stáli, faktickí, istým spôsobom predvídateľní. Možnosť pracovať v prioritne mužskom svete financií beriem ako príležitosť. Príležitosť, dostať do tohto sveta trochu viac toho ženského.

Nemyslím si, že by sa ženy mali inšpirovať mužmi a naopak. Keď sa ženy stavajú do mužskej energie, je to pre ne vyčerpávajúce a aj tak nedosiahnu toľko, koľko by dosiahli použitím ženského prístupu. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Je však potrebné, aby obe strany vnímali inakosť druhej strany, dopĺňali sa navzájom, rešpektovali a podporovali.

Muži a ženy sú rozdielni, ale spolu kompletní. Keď hovorím veľmi všeobecne, muži sa zameriavajú na cieľ, ženy vidia príležitosti. Muži sú súťaživí, ženy starostlivé. Muži viac riskujú, ženy sú opatrnejšie. Muži sú racionálnejší, ženy empatickejšie. Muži sú viac nohami na zemi, ženy hlavou v oblakoch. Každý vyniká v niečom inom a keď sú obaja vo svojej energii, vedia zo seba dať to najlepšie. To platí aj vo financiách. Pre klienta samozrejme chceme čo najlepšie zhodnotenie (mužský princíp). Avšak nie za každú cenu. Treba zvažovať aj riziká a v súčasnosti už aj vplyv, aký má daná investícia na spoločnosť, či funguje na princípe udržateľnosti (ženský princíp). Takto by sme vedeli pokračovať.

 

Ako oddychuješ, ako si dobíjaš baterky a svoju ženskú energiu?

Kto ma pozná vie, že som taká „energetická bomba”. Energiu síce mám, ale čo často nemám, respektíve si posúvam, sú hranice – veď ja to zvládnem, už len chvíľku, som predsa silná žena, oddýchnem si potom, už urobím iba toto…ženy asi poznajú. Našťastie mám múdre telo, ktoré ma veľmi rýchlo a včas upozorní, že niečo nie je v rovnováhe.

Ako teda dopĺňam energiu? Je toho veľa a je to rôzne. Záleží na tom, čo v danej chvíli potrebujem. Niekedy mi pomôže príroda, inokedy šport alebo dobrá knižka. V poslednej dobe si rada maľujem – akryl na plátne. Dobiť baterky, respektíve zbaviť sa negatívnej energie mi pomáha aj otužovanie. V ľadovej vode sa zbystria všetky zmysli a hneď viem, že žijem. S manželom už pomaličky finišujeme 3. sezónu a je to super. Hlavne keď je nasnežené, svieti slniečko a na jazere je ľad. Vtedy je otužovanie ako za odmenu.

 

Aká je tvoja vízia pre rok 2023?

Nemám konkrétne predsavzatia, typu schudnúť, viac zarobiť, kúpiť si nové auto… Z môjho pohľadu je to tvorenie z nedostatku, kedy niečo nemám, ale chcem to. Radšej sa sústredím na to, ako sa chcem cítiť a ovplyvňovať svet okolo mňa. Rok 2023 chcem preto prežiť v radosti, hojnosti, v spoločnosti ľudí, od ktorých sa viem veľa naučiť a inšpirovať. A aj s ľuďmi, ktorým viem odovzdať niečo ja. Hlavne ho chcem prežiť v harmónii v ľahkosti. Pri takomto nastavení sa mi vždy ukáže „to” na čo som pripravená, že sa mám naučiť.

 

3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:

 

ČO OČAKÁVAŠ OD KLUBU AKČNÝCH ŽIEN? ČO BY SI SA RADA NAUČILA, DOZVEDELA, PRÍPADNE ČO UŽ SI STIHLA VĎAKA KLUBU ZÍSKAŤ?

Beriem čokoľvek, čo tam na mňa čaká. Ako som už spomínala, rada som v spoločnosti rovnako naladených ľudí, ktorí majú otvorenú myseľ, ktorí mi vedia nastaviť zrkadlo, na čom treba ešte popracovať, aj keď to často nie je príjemné, ale práve to ma posúva pred.

ČO VIEŠ KLUBU AŽ PONÚKNUŤ TY?

Svoje zručnosti a vedomosti z firemnej, aj súkromnej oblasti. Zároveň verím, že nájdem spriaznené duše a spoločne sa nám podarí vytvoriť niečo nové, nejaký prospešný projekt alebo aktivitu. Taktiež verím, že budem takým impulznom pre tie ženy, ktoré ešte stále váhajú s investovaním. Ženy a investície sú pre mňa jedna z top tém tohto roka. Je škoda, že ženy investujú v porovnaní s mužmi oveľa menej a oveľa konzervatívnejšie a pripravujú sa tak o možnosť prežiť pohodlnejší život.

AKÝM EKVIVALENTOM BY SI OZNAČILA KLUB AKČNÝCH ŽIEN? ČO PRE TEBA KLUB AŽ ZNAMENÁ?

Radosť. Radosť z možnosti tvoriť a rásť v bezpečnom prostredí.

*autor fotografie: Robo Hubač

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *