Nika Kökényová, na sociálnych sieťach Social spirit, túžila po slobode v práci. Obdobie koronavírusu jej prinieslo príležitosť opustiť zamestnanecký pomer a naplno sa venovať social media marketingu ako freelancerka. Dnes pomáha malým značkám rozbehnúť sa na sociálnych sieťach. Ako jej funguje work-life balance, keď pracuje zo zahraničia, ktorú funkciu má na Instagrame najradšej a čo pre ňu znamená Klub Akčných žien prezradila v rozhovore:
Nika brázdiš celý svet, pracuješ doslova a do písmena odkiaľkoľvek. Pomáhaš značkám a malým tvorcom rásť na sociálnych sieťach. Čo ťa motivovalo k tomu, aby si opustila istotu zamestnaneckého pomeru a rozbehla svoje podnikanie?
Sloboda. Veľmi som túžila robiť to isté, čo som robila v hlavnom pracovnom pomere už niekoľko rokov – marketing. Popri práci som často mala vlastné menšie projekty, ktoré tiež súviseli s marketingom. Ešte počas vysokej školy som začala cestovať vždy keď som mala príležitosť. Počas skúškového, medzi semestrami, na Erazmus. Moja práca v marketingu bola náhodne činnosť, ktorá sa dá 100% vykonávať online. V jednom momente som si uvedomila, že ak sa posnažím, dokáže ma to uživiť aj bez zamestnávateľa. Postupne som začala budovať vlastnú značku Social spirit, ktorú som komunikovala primárne na Instagrame a u zamestnávateľa som začala pracovať na polovičný úväzok. Trvalo to polroka a potom som dala výpoveď. Nemala som istotu v tom, že sa to podarí aj z dlhodobého hľadiska. Nikto v našej rodine predtým ani nepodnikal, takže som bola prvá v rodinnej línii. Ale istotu som nemala ani v žiadnom z prechádzajúcich zamestnávateľov. Práve vtedy bolo obdobie koronavírusu, kedy sa zo dňa na deň menilo vo firmách veľa vrátane toho, kto vo firme ostáva a za akých podmienok. V tom čase som pochopila, že tie naše istoty sú úplne vymyslené. Pozbierala som odvahu, hoci nie som veľmi odvážny typ a išla do toho.
Ako udržiavaš work-life balance, keďže pracuješ odkiaľkoľvek?
Paradoxne mi work-life balance funguje viac na cestách ako doma Keď ste v nejakej zahraničnej destinácii, uvedomujete si dočasnosť. Uvedomujete si, že na dané miesto už nemusíte nikdy znova prísť, a preto si ho treba vychutnať. Vďaka cestovaniu som prišla na to, že doma ten čas vôbec nevyužívam tak plnohodnotne ako by som mohla. Veľa dní prepracujem a nevyužívam výhody freelancera, ktorý môže pracovať kedy sa mu chce. Na cestách to často vyzerá tak, že doobeda ideme na výlet a poobede pracujeme. Alebo sme jeden celý deň na výlete a na druhý deň pracujeme. Naučila som sa to iba na cestách, a teraz sa to snažím aplikovať aj doma. Samozrejme, asi sú aj opačné tipy ľudí, ktorí by mali problém pracovať v takých krásnych prostrediach. So slobodou prichádza aj zodpovednosť a ja si veľmi dobre uvedomujem, že keby som sa flákala a nepracovala, veľmi rýchlo by som o klientov prišla. Pracujem tak, že so mnou zatiaľ žiaden klient nemal ani najmenší problém.
V čom ťa inšpiruje cestovanie?
Cestovanie ma inšpiruje vo všetkom. Najviac však vo viacpohľadovosti. V každej krajine je za “normálne” považované niečo iné. Všade veci fungujú inak. Čím ďalej cestujete, tým viac ste prekvapení, akí ste maličkí a koľko toho neviete o svete, ale ani o sebe samom. Cestovanie zbavuje človeka stereotypných názorov, súdenia, škatuľkovania a privádza k porozumeniu a prijatiu inakosti. Je to výstup z komfortnej zóny potrebuje každý človek, aby prekonal sám seba. Podľa mňa O TO V ŽIVOTE vo svojej podstate ide. Neporovnávať sa s ostatnými, ale so svojou predošlou verziou.
Ako tráviš svoju dovolenku?
To je dobrá otázka. Úplne si nespomeniem, kedy som takú klasickú dovolenku mala, lebo pri práci social media marketéra je to náročnejšie. Aj keď nepracujete, stačí sa len pozrieť na mobil a už skontrolujete svoje siete, siete klientov aj konkurentov. Zároveň s príchodom možnosti dlhodobého cestovania sa táto potreba klasickej dovolenky úplne vytratila. Prišli ale iné typy „dovoleniek“, ktoré sú pre mňa bez mobilného signálu, niekedy aj úplne bez mobilu, bez zvuku, rozprávania či denného svetla. Bežní ľudia by ich asi ani nenazvali dovolenkami, ale pre mňa sú to krásne skúsenosti s vlastnou dušou. Najviac však môžu trvať týždeň, aby som mohla pokračovať vo svojej práci.
Ktorá je tvoja najobľúbenejšia funkcia Instagramu, ktorú ty najradšej využívaš pri tvojej tvorbe?
Najväčší potenciál vidím v stories. Je to prvé miesto, kam používatelia Instagramu po prihlásení smerujú a zároveň ponúka množstvo interaktívnych funkcií. Tie pomáhajú tvorcom interagovať so svojim publikom a vytvárať si s nimi bližšie vzťahy. Stories sa mi páčia aj preto, lebo nemusia byť nastajlované a nezaberú toľko času. Nefungujú však sami o sebe. Pre rozbehnutie Instagram profilu je v prvom rade dôležité mať stratégiu. Inak nás nezachráni žiadna funkcia.
3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:
Čo očakávaš od Klubu Akčných žien, čo by si sa rada naučila, dozvedela, prípadne čo už si stihla vďaka klubu získať?
Rada sa prepájam so zaujímavými ľuďmi z rôznych oblastí. Opäť to pomáha v tej viacpohľadovosti, o ktorej som už hovorila. Síce si žijem vo svojej bubline, tak aj členstvo v Klube je pre mňa kontaktom so svetom.
A naopak, čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty?
Viem priniesť svoj pohľad, najmä na social media marketing a stratégiu, ale aj na život digitálneho nomáda a freelancera, ktorý pomáha ostatným vybudovať si svoju značku (a okrem nej aj seba ako podnikateľa).
Akým ekvivalentom by si označila Klub akčných žien a čo pre teba Klub AŽ znamená?
Klub pre mňa znamená spojenie žien, ktoré na sebe pracujú a vzájomne sa podporujú.
*fotografie: Nika Kökényová, archív: Niky Kökényovej