Bibiana Gallová, po skúsenostiach s prácou vo veľkých firmách, už niekoľko rokov pôsobí ako Senior Consultant v spoločnosti Tower Finance. Jej cesta k finančnému sprostredkovaniu nebola priamočiara. Ako sama hovorí, sprostredkovanie finančných produktov nie je v jej práci to najdôležitejšie. Prostredníctvom prednášok a workshopov vo firmách sa snaží ľudí predovšetkým vzdelávať, aby vedeli urobiť správne finančné rozhodnutia. O tom prečo sa venuje práve finančnému sprostredkovaniu, či je naozaj potrebné mať finančného poradcu a čo jej prinieslo členstvo v Klube Akčné ženy prezradila v rozhovore:
Bibiana, ako ste sa dostali ku kariére vo finančných službách? Stretávate sa s tým, že ľudia majú voči finančnému sprostredkovaniu predsudky?
S predsudkami voči finančnému sprostredkovaniu sa, stretávam. Zároveň musím povedať, že rovnaký postoj som mala v minulosti aj ja sama. Až skúsenosti zo zahraničia mi ukázali, že aj finančné služby sa dajú robiť normálnym ľudským a profesionálnym spôsobom.
Moja cesta k finančným službám nebola celkom priamočiara, hoci som niekoľko rokov v Maastrichte a Prahe študovala medzinárodný obchod. Rozhodla som sa vrátiť na Slovensko, pretože mi na tejto krajine a ľuďoch, ktorí tu žijú, záleží. Povedala som si, že ak všetci šikovní ľudia odídu do zahraničia, nič tu nedosiahneme. A že ja chcem niečo budovať doma.
Po príchode zo zahraničia som päť rokov pracovala ako projektový manažér v IT službách. Hoci mi však tieto pracovné skúsenosti dali veľmi veľa, korporátny život ma nenapĺňal. Chcela som vytvárať pridanú hodnotu a veci zlepšovať.
To je teda dôvod, prečo ste sa pustili aj do vzdelávania finančnej gramotnosti vo firmách?
Áno, práve tieto prednášky majú pre mňa väčší a uchopiteľnejší vplyv. Myslím si, že je mimoriadne dôležité, aby ľudia financiám rozumeli a vyznali sa v nich. Nechcem byť pre klienta len finančným sprostredkovateľom, ktorý mu poradí, ako si má financie nastaviť. Chcem, aby zmenám rozumel a aby informácie za nimi chápal. Potom je komunikácia s klientom oveľa jednoduchšia, a aj v budúcnosti dokáže urobiť celkovo lepšie finančné rozhodnutia. Z rovnakého dôvodu robíme v Tower Finance vzdelávanie nielen vo firmách, ale aj na stredných a vysokých školách.
Ako takéto vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti prebieha a čo je ich obsahom?
Vzdelávanie robíme spravidla vo forme prednášok, resp. panelových diskusií, ale nie je to pravidlom. Najmä pre menšie tímy sú vhodné workshopy alebo konzultácie, ktoré sú interaktívnejšie. V rámci vzdelávania neriešime konkrétne produkty, ale skôr princípy, ktoré fungujú stále.
V jednej firme sme začali napríklad témou tretí pilier, keďže dotyčná firma poskytuje svojim zamestnancom práve tento benefit. Postupne sme pridávali aj témy – napríklad ako pracovať s peniazmi vo všeobecnosti či ako správne investovať.
Veľký záujem zo strany zamestnancov je aj i prednášky týkajúce sa aktuálnej situácie na finančnom trhu. Hovorím v nej o tom, čo sa aktuálne deje vo svete – zažívame obdobie vysokej inflácie, vysokých úrokových mier pri úveroch, nemáme zaručené štátne istoty, ako sú napríklad dôchodky. Dôležité je však uvedomiť si, že každá doba so sebou prináša niečo iné, špecifické a že jej musíme prispôsobiť aj svoje finančné rozhodnutia.
Prečo by malo vlastne zamestnávateľom záležať na finančnom vzdelávaní zamestnancov?
Z môjho pohľadu tým firma dáva najavo, že zamestnancov nielen platí, ale zaujíma ju tiež, čo robia ľudia s peniazmi ďalej. Keď sa zamestnávateľ o zaujíma o vzdelávanie zamestnancov, zvyšuje to o ňom mienku v očiach zamestnancov a pozitívne prispieva k vnímaniu firmy.
Mala by firma, ktorá má záujem o takéto finančné vzdelávanie pre svojich zamestnancov, spĺňať nejaké požiadavky týkajúce sa počtu zamestnancov alebo lokality?
Nie, v tomto nevidím žiadne obmedzenia. Rozhodne prídem rada aj do menšej firmy, a to kdekoľvek na Slovensku. Keď ma firma osloví na spoluprácu, najskôr sa snažím pochopiť, ako funguje. Prejdeme si spolu, aká téma a forma vzdelávania by mohla byť pre zamestnancov najzaujímavejšia. Vzdelávanie môže prebiehať v slovenčine alebo v anglickom jazyku tak, ako sme to robili v Amazone. Prednášky poskytujeme bezplatne, zadarmo ich majú aj zamestnanci. Zatiaľ ich všetci zamestnávatelia poskytovali v rámci pracovnej doby, ale to už závisí od rozhodnutia samotnej firmy.
Akú rezervu by sme si mali vedieť vytvoriť z nášho príjmu a ako sa pripraviť na dôchodok?
Každý človek by si mal vždy a za každých okolností vedieť pre svoje budúce ja odložiť minimálne 10 % z príjmu. Príprava na dôchodok je v dnešnej dobe extrémne dôležitá. Potvrdzujú to aj posledné legislatívne zmeny týkajúce sa druhého piliera. Človek, ktorý sa spolieha na štát a sám sa na dôchodok nepripravuje s veľkou pravdepodobnosťounebude mať dostatok prostriedkov, aby mohol do dôchodku odísť. Ja vždy zdôrazňujem, že dôchodok nie je otázkou veku, ale peňazí. Ak máte peniaze, do dôchodku nemusíte ísť v sedemdesiatke, ale napríklad už v štyridsiatke.
Pozrime sa na financie bližšie z hľadiska ženy podnikateľky, ktorých je medzi Akčnými ženami veľa. Mnohé z nich využívajú v začiatkoch podnikania oslobodenie od odvodov, neskôr platia minimálne odvody. Stojí takáto úspora za nižší dôchodok, resp. iné sociálne dávky?
Každá podnikateľka si musí zvážiť, aký bude mať z takýchto odvodov dôchodok. Minimálny dôchodok aktuálne nedosahuje ani 400 eur. Samozrejme, že takýto príjem nebude stačiť nikomu, kto bežne zarábal 1 500 – 2000 eur mesačne. Potom si veľmi dobre rozmyslí, či vôbec prestane pracovať. A je otázne, či vo veku 65 – 70 rokov budeme pre pracovný trh vôbec zaujímaví. Samozrejme, ak si takáto žena vytvorí podnikanie, z ktorého vie žiť aj v dôchodku alebo buduje firmu, ktorá dokáže fungovať aj bez nej, situácia je už iná.
Na štát sa však rozhodne nemôžeme spoliehať. Treba vziať budúcnosť do vlastných rúk. Pre ženy podnikateľky preto nie je namieste otázka, či majú investície riešiť. Jednoducho ich musia riešiť. Nestačí na odvodoch len ušetriť a minúť ich napríklad na dovolenku. Musia myslieť na to, že tie peniaze si neušetrili na zábavu, ale na dôchodok.
Mal by mať bežný človek svojho finančného poradcu alebo si dokáže s financiami poradiť sám?
Záleží od toho, koľko času je ten človek ochotný alebo schopný svojim financiám venovať. Pozrime sa na to z hľadiska investovania. Na Slovensku existujú v princípe tri možnosti. Keď si chce človek riešiť investovanie sám, môže si vybrať spomedzi rôznych platforiem, ktoré sú takmer zadarmo. Musí však k investovaniu pristupovať systematicky a venovať správe svojich financií doslova hodiny týždenne.
Potom je tu druhá možnosť – rôzne online platformy, kde si človek vykliká, čo by približne chcel. Ale tiež tam nemá žiadneho trénera, ktorý by sa mu dlhodobo venoval a radil. V porovnaní s prvou možnosťou sú tu však veľmi vysoké poplatky, pretože marketing tých portálov si vyžaduje svoje náklady.
A napokon je tu tretia možnosť – riešiť svoje rozhodnutia s finančným poradcom. Samozrejme, poplatky tu sú, to je pri investíciách úplne normálne. Človek spoluprácou s finančným poradcom získa dlhodobú starostlivosť. Aj keď vo svojom živote zažíva emočne vypäté situácie, ktoré sa z času na čas vyskytnú, vždy má niekoho, kto mu dokáže objektívne poradiť.
Treba si uvedomiť, že my, ľudia, sme emočné bytosti. Každý z nás však musí počas života urobiť množstvo rozhodnutí, zohľadniť veľa faktorov a dokážeme pritom spraviť množstvo chýb. Práve preto je ľudský faktor vo finančných rozhodnutiach mimoriadne dôležitý.
Poďme však späť k prednáškam. Aké sú vaše plány na tento rok?
V TOWER Finance by sme chceli náš koncept finančného vzdelávania rozšíriť aj do ďalších firiem a prednášky podporiť aj inými formami vzdelávania. Keďže dopyt po takomto vzdelávaní je veľký a chceme ho robiť naozaj kvalitne, máme v pláne rozšíriť náš vzdelávací tím o ďalších ľudí, ktorí sa budú venovať len tomuto projektu.
3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:
Čo očakávaš od Klubu Akčných žien, čo by si sa rada naučila, dozvedela, prípadne čo už si stihla vďaka klubu získať?
K Akčným ženám som sa pridala predovšetkým pre široké možnosti networkingu. Chcela som byť súčasťou podporujúcej komunity a mať príležitosť spoznávať nových, zaujímavých ľudí. Dnes som súčasťou klubu už takmer rok a z môjho pohľadu je to úžasná skúsenosť, ktorú každému odporúčam. Očakávania, ktoré som mala, sa rozhodne naplnili.
A naopak, čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty?
Veľmi rada sa s nimi podelím o svoje skúsenosti zo zahraničia alebo zo svojho pracovného života. Finančné záležitosti riešim každý deň a mám čerstvé informácie priamo z trhu. Rada sa s členkami klubu stretnem a poradím im, ako svojimi finančnými rozhodnutiami dokážu skvalitniť nielen svoj život, ale napríklad prostredníctvom prednášok aj život svojich zamestnancov.
Akým ekvivalentom by si označila Klub akčných žien a čo pre teba Klub AŽ znamená?
Pre mňa sú Akčné ženy ekvivalentom inšpirácie. Na networkingoch som spoznala množstvo úžasných žien, ktoré doslova búrajú zažité stereotypy a zastaralé zmýšľanie o „slabšom pohlaví”. Sú pre mňa neskutočne inšpiratívne tým, aké sú úspešné v podnikaní a akú majú radosť z toho, čo robia. Som naozaj rada, že aj ja môžem byť medzi nimi.
*fotografia: Bibiana Gallová, zdroj: archív Bibiany Gallovej