Anna Kmecová: Najväčšou chybou je, že ľudia žiadnu prvú pomoc neposkytujú

Anna Kmecová: Najväčšou chybou je, že ľudia žiadnu prvú pomoc neposkytujú

Kategória príspevku:
Zdieľať príspevok:
anna kmecová rozhovor

Anna Kmecová: Najväčšou chybou je, že ľudia žiadnu prvú pomoc neposkytujú

anna kmecová rozhovor

Anka Kmecová je profesionálna  zdravotnícka záchranárka, ktorá sa  prvej pomoci venuje viac ako 25 rokov. Svoj záchranársky život začala už v 1. ročníku na základnej škole. Okrem práce u záchranárov je predsedníčkou občianskeho združenia Prvá pomoc zážitkom. Jej cieľom je šíriť osvetu o prvej pomoci zaujímavým zážitkovým personalizovaným spôsobom. S Akčnými ženami sa po prvýkrát stretla a spolupracovala na konferencii Pre zdravie ženy. Ako relaxuje, kto ju dobíja energiou a čo sa naučila vďaka Klubu akčných žien prezradila v rozhovore:

Čo bolo prvým impulzom, prečo ste sa stali záchranárkou?

Od malička som chcela pomáhať. V škôlke som sa najčastejšie hrala na doktorku a veterinárku. V 1. ročníku na základnej škole som sa prihlásila na krúžok prvej pomoci a tam začal aj môj záchranársky život, ktorý trvá bez prestávky až dodnes. Ale baví ma to a napĺňa viac a viac, tak som hľadala možnosti a príležitosti ako sa vzdelávať a zdokonaľovať. Bola to súčasť môjho života. Keď som však sama utiekla hrobárovi z lopaty, len ma to utvrdilo, že to chcem robiť profesionálne a naplno, nielen ako záľubu.

Na ktorý prípad z vašej praxe nikdy nezabudnete?

Určite najsilnejšie spomienky  mám na výjazd, smrť 3- mesačného bábätka, ktoré ešte v sanitke pokrstil farár. A  zásah pri udalosti s hromadným postihnutím osôb,  išlo autonehodu s 57 ranenými v rámci dopravnej nehody, kolízie auta s autobusom, ktorý skončil v priekope v strome. Na druhej strane sú to výjazdy, počas ktorých sme zachránili život a ten pocit je neopísateľný a dodáva veľa energie pre ďalšiu prácu. Sú to hlavne pacienti po resuscitácii alebo ťažkých autonehodách. Je veľmi milé, keď sa pacient potom listom záchrannej službe poďakuje za prístup a prácu posádky. Človek tak dostáva spätnú väzbu.

Akú najväčšiu chybu robia ľudia pri poskytovaní prvej pomoci?

Najväčšou chybou je, že žiadnu prvú pomoc neposkytujú.

Ako vás vaša práca zmenila, ovplyvnila?

Vážim si život viac, keď si uvedomím ako niekomu v sekunde život vyhasne. Rozlišujem, čo je dôležité a čo nie je. A naozaj, keď nejde o život….

Ako relaxujete, resp. ako si dobíjate energiu?

Bežný relax asi ako každý, večer pri filme, počúvanie hudby, prechádzka v prírode, športy ako lyžovanie alebo bicykel. Môj partner ma dobíja energiou, už len jeho objatím. Tak sa teším, že to je prvá vec po príchode z práce. Aj stretnutie s priateľmi alebo víkendový výlet, zmena prostredia mi dodávajú energiu.

3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:

Čo očakávaš od Klubu Akčných žien, čo by si sa rada naučila, dozvedela, prípadne čo už si stihla vďaka klubu získať? 

Chcem sa rozvíjať v rôznych témach a ako predsedníčka občianskeho združenia Prvá pomoc zážitkom sa naozaj musím vzdelávať či v marketingu alebo  HR. Webináre aj aktivity sú pre mňa osobne aj pracovne prínosné. Nadviazala som priateľstvá aj spolupráce, iné akčné ženy mi radia napr. ako zorganizovať event alebo webinár. Teším sa, ak môžem od niekoho kúpiť home made produkty alebo pozvať na prezentáciu produktu/služby na moje akcie.

A naopak, čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty?

V prvom rade sa pokúšam šíriť osvetu o potrebe vedomostí z oblasti prvej pomoci, keďže sa to týka každej z nás (osobne aj pracovne). S akčnými ženami som začala spoluprácu práve na konferencii Pre zdravie ženy s projektom zážitkovej prvej pomoci (rescueROOM), kde som chcela ukázať, že sa to dá robiť aj inak, prakticky a zážitkom. Neponúkame teda teoretické pasívne všeobecné kurzy prvej pomoci, ale praktickú a personalizovanú edukáciu pre jednotlivcov aj skupiny (teambuilding). Aby sa akčné ženy/akčné mamy naučili, čo robiť a čo nie (neverili mýtom), ale svojim schopnostiam a nebáli sa zareagovať. Chcem ponúkať kvalitný obsah zo sveta záchranárstva. Napríklad návod ako volať na tiesňovú linku, ako funguje záchranka/urgentný príjem alebo, ako si nabaliť domácu lekárničku. Členkám klubu sa môžu hodiť napríklad na rôzne typy eventov ako sú firemné dni, ukážky práce a výbavy záchranárov s prezentáciou sanitky. Pri eventoch vieme tiež zabezpečiť asistenčnú službu –  zdravotný dozor na podujatí.

Akým ekvivalentom by si označila Klub akčných žien a čo pre teba Klub AŽ znamená?

Znamená pre mňa komunitu žien s rovnakým zápalom pre vec. Motivácia a prílev energie, je to aj efektívny networking, kde som si našla mentorov a priestor pre nové spolupráce.

 *fotografia: Anna Kmecová, archív Anny Kmecovej

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email

Podobné články

Gabi Jakubová rozhovor
Naše členky

Gabi Jakubová: Verím, že každá žena dokáže naplno zrealizovať svoj potenciál, až keď má zdravé telo a myseľ

Gabi po pôrode cítila, ako veľmi sa príchodom dieťatka zmení život ženy a to fyzicky aj psychicky. Začala spontánne na Instagrame zdieľať svoje cvičenia, pomocou ktorých sa dostávala späť do formy. Tak vznikol projekt NeoMe. Kto Gabi inšpiroval v začiatkoch podnikania, aké sú jej tipy, ako nestratiť motiváciu a disciplínu k cvičeniu a s akými výzvami sa na ňu jej klientky obracajú prezradila v rozhovore:

Prečítať viac »