8 tipov, ako sa s dieťaťom rozprávať o menštruačnom cykle

Kedy začať diskusiu o menštruácii, ktorá je v mnohých domácnostiach stále tabu? Ako na to? Prečo je vôbec dôležité mať rozhovor o menštruačnom cykle? Rieši toto skôr rodič alebo škola? A čo ak dieťa v nastupujúcom tínedžerskom veku fakt vôbec nechce, aby sa s ním o intímnych témach rozprávali rodičia?

Prvá menštruácia je veľká udalosť a jej blížiaci sa príchod je možné spozorovať a pripraviť sa naň. Viditeľnými znakmi nastupujúcej puberty sú napríklad rast a stmavnutie bradaviek či rast pŕs a ďalšie sprievodné znaky. 

Kedy začať diskusiu, ktorá je v mnohých domácnostiach stále tabu? Ako na to? Prečo je vôbec dôležité mať rozhovor o menštruačnom cykle? Rieši toto skôr rodič alebo škola? A čo ak dieťa v nastupujúcom tínedžerskom veku fakt vôbec nechce, aby sa s ním o intímnych témach rozprávali rodičia?

1. Život je zmena

Pozitívne a podporujúco prijať zmenu v živote je z hľadiska vývinu dieťaťa veľmi dôležité. Rozprávajte sa s dieťaťom o tejto dôležitej zmene tak, aby rozumelo, že ide o bežnú súčasť života, nie je sa za čo hanbiť, práve naopak. 

2. Správne informácie

Poskytnite dieťaťu správne informácie. Malo by poznať všetky základy o fungovaní ľudského tela a ako sa oň starať, aby zostalo zdravé. Hoci školské osnovy základné anatomické fakty pokrývajú, k rôznym možnostiam správnej hygieny, rôznorodým prejavom v správaní a prežívaní, či k možnostiam neustále pribúdajúcich menštruačných potrieb sa, žiaľ, pre nedostatok priestoru skôr nedostávajú. 

3. Jedenkrát nestačí

Role rodičov a systematickej vzťahovej a sexuálnej výchovy sú pre zdravý vývoj dieťaťa nezastupiteľné aj v téme menštruačného cyklu. Nemalo by totiž ísť o jeden rozhovor, ktorý sa s dieťaťom odbije a viac sa k nemu nebudeme vracať. Naopak, je potrebné s dieťaťom zdieľať pocity a informácie kontinuálne. Zrozumiteľne a jasne sa rozprávať o zmenách v tele, ktoré vplývajú na celé prežívanie, ukázať možnosti a dôvody sledovania cyklu, hovoriť o rešpekte, bolesti, aj sebaláske. 

4. Výnimočná skúsenosť

Vaše dieťa nemusí mať rovnaký cyklus ako vy. Okrem toho môže mať inú preferenciu v oblasti menštruačných potrieb, iné nastavenie k sebe a svojmu telu, iné prežívanie jednotlivých fáz. Môžete sa o svoju skúsenosť podeliť, pokúste sa to však urobiť tak, aby ste dieťaťu nenanucovali to, čo vyhovuje vám. Rešpektujte výnimočnú skúsenosť a preferencie vášho dieťaťa. 

5. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť

Ponúknite dieťaťu pomocnú ruku a spýtajte sa, či potrebuje ukázať, ako sa menštruačné potreby používajú. V bezpečí domova môžete napríklad s dieťaťom trénovať správne nalepenie vložky alebo si spoločne pozrieť video o zavádzaní tampónu či iného produktu. Predídete tak situácii, v ktorej sa bude dieťa cítiť bezradne. 

6. Svätý pokoj! 

Ak cítite, že by ste sa o tom s dieťaťom rozprávať chceli, ale namiesto debaty sa vám dostanú pred nosom zatresnuté dvere, nechajte tomu čas a priestor. Ponúknite sa, že keby kedykoľvek chcela (či chcel), ochotne pomôžete alebo sa porozprávate. 

7. Rozprávajte sa aj s chlapcami 

Asi ste si všimli, že hovoríme o deťoch, nielen o dievčatách. Menštruácia sa totiž týka životov aj tých tíndžerov, ktorí nemenštruujú. Rozhovormi o menštruačnom cykle, jeho fungovaní a vplyve na každodenný život či vznik nového života môžete dať aj chlapcom jasný signál o potrebe rešpektu a ohľaduplnosti. Navyše, správne a objektívne informácie o reprodukcii človeka, menštruačný cyklus nevynímajúc, sa týkajú všetkých dospievajúcich ľudí. Informovaní ľudia budú totiž neskôr robiť zodpovedné rozhodnutia. 

8. Myslite na vhodný vek 

Dieťa v troch rokoch napríklad nebude rozumieť fázam menštruačného cyklu. Komunikačná zručnosť poskytnutia pomoci alebo zručnosť nalepenia vložky na nohavičky je pre takéto dieťa zbytočná. Pre dieťa vo veku 10 rokov však už táto otázka začína byť aktuálna a v 14 rokoch je celkom isté, že s touto témou už prišlo do nejakého kontaktu. Pomôžte mu, respektíve jej, aby v situácii, keď už to bude potrebovať, neprevládal pocit hanby a bezradnosti, ale naopak – záujem a rešpekt k prirodzenej zmene. 

  • 1 tip navyše: Nie ste v tom sami

Debatu o menštruačnom cykle môžete začať s pomocou vhodnej knižky (napríkad Červená je pekná od Lucie Zamolo), filmu alebo videa. Určite si ho však pozrite predtým, než debatu s dieťaťom začnete. Budete sa tak cítiť pripraveno a istejšie. 

Pomôcť vám tiež môže workshop so skúsenými lektorkami. Debatu tak nebudete iniciovať vy a budete jej súčasťou. Na workshope Ako sa s dieťaťom rozprávať o menštruačnom cykle?, ktorý je určený pre rodičov s deťmi vo veku 10-14 rokov budete mať priestor na aktívne prehlbovanie dôvery a nadobúdanie vekovo adekvátnych informácií a zručností o dôležitých aspektoch menštruačného cyklu s ohľadom na bezpečie a zdravie. 

Takýto workshop organizuje Spoločnosť pre plánované rodičovstvo a najbližšie sa bude konať 14.6. o 17.30. Prihlásiť sa môžete cez https://tootoot.fm/en/events/6094ead7dc125c079c8e9bf2 alebo sa informujte priamo na FB https://www.facebook.com/events/298742428595520 

Naším prístupom môžeme deťom uľahčiť prijímanie veľkých zmien. Robme to s rešpektom a zodpovedne.

Autori: Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email

Podobné články

Gabi Jakubová
Naše členky

Gabi Jakubová: Verím, že každá žena dokáže naplno zrealizovať svoj potenciál, až keď má zdravé telo a myseľ

Gabi po pôrode cítila, ako veľmi sa príchodom dieťatka zmení život ženy a to fyzicky aj psychicky. Začala spontánne na Instagrame zdieľať svoje cvičenia, pomocou ktorých sa dostávala späť do formy. Tak vznikol projekt NeoMe. Kto Gabi inšpiroval v začiatkoch podnikania, aké sú jej tipy, ako nestratiť motiváciu a disciplínu k cvičeniu a s akými výzvami sa na ňu jej klientky obracajú prezradila v rozhovore:

Prečítať viac »
Jana Turzová
Naše členky

Koučka Jana Turzová: Koučing pomáha podnikateľom prekonávať prekážky

Jana Turzová si na materskej si povedala, že je správny moment na to, aby sa postavila na vlastné nohy a začala podnikať. Pomáha podnikateľom prekonávať prekážky, ujasniť si ciele a identifikovať bloky. Ako sama hovorí, koučing nie je poskytovaní riešení ale o objavovaní vlastných nástrojov na prekonávanie výziev. Najradšej relaxuje pri pozeraní seriálov a vo wellnese a miluje stretávanie s ľuďmi. O tom, kto ju inšpiroval v jej podnikateľských začiatkoch, čo je to biznis mapa a ako jej život ovplyvnil Klub Akčných žien, prezradila v rozhovore:

Prečítať viac »