cropped-logo-akcne-zeny-klub_crop-e1667431707205

Napíšte nám

klub@akcnezeny.sk

Zavolajte nám

+421 903 812 055

Koučka Dáša Černá: Ľudia často bývajú „v slepej uličke“ a nevedia, ktorým smerom sa vydať

Koučing je dosť široký pojem, ktorý zahŕňa hľadanie riešení na rozličné aspekty ľudského života. Tentoraz sme sa zamerali na tému silných stránok a talentového koučingu. Zhovárali sme sa s konzultantkou talentu, Dášou Černou, ktorá nám prezradila:

  • aké boli jej prvé kroky v koučingu a kto ju na tejto ceste inšpiroval
  • prečo ľudí môžu ich talenty niekedy aj brzdiť
  • s akými problémami ju ľudia najčastejšie navštevujú
  • ako pomáha ľuďom spoznať ich silné stránky

Boli ste učiteľkou, neskôr podnikateľkou. Čo vám tieto povolania dali?

Milujem prácu s ľuďmi a interakciu s nimi. Moje silné stránky Learner-učiaca sa a Input-zvedavá, toto moje povolanie podporujú a zároveň sa rozvíjajú. Moja práca je aj mojím poslaním. Dáva mi zmysel, a čo je ďalšia veľmi dôležitá vec, baví ma. Vlastne nepracujem, ale bavím sa, a to každý deň a zároveň pomáham ľudom.

Ako ste sa dostali ku koučingu?

Môj obor nie je koučing, ale konzultantka talentov. Pri konzultáciách ale pracujem aj s koučovacími nástrojmi. K metodike Gallup a k práci s talentmi ma priviedol seminár v roku 2014, na ktorom jeden z rečníkov bol aj Jan Mühlfeit. Vtedy som sa dozvedela o tom, čo pre nás talenty v živote znamenajú, ako nám môžu zásadne zmeniť život. Jan ma tak ohúril, že som po jeho prednáške povedala môjmu manželovi, že s týmto človekom chcem spolupracovať. Mali sme vtedy firmu na krby „CAMIN“, ale téma talentov ma tak zasiahla, že som sa okamžite rozhodla, že chcem túto ideu talentov šíriť na Slovensku.

Išla som za Janom a povedala som mu, že síce ešte o tom nevie, ale my dvaja budeme spolupracovať. Aby si ma lepšie zapamätal, predstavila som sa mu ako Daša Duracel. To je totiž moja prezývka, lebo jeden z mojich najsilnejších talentov je Activator. Následne po návrate domov sme spolu s manželom Oliverom nahrali audio nahrávku k jeho prednáške a poslali sme mu ju. Potešilo ma, že Jana nahrávka tak zaujala, že mi napísal, aby sme sa stretli. Takto začala naša spolupráca.

Ako pokračovala spolupráca s Janom a ako ste sa vzdelávali v oblasti talentov?

Jan mi dal najprv niekoľko úloh a keď som ich splnila, definitívne sme sa dohodli na spolupráci. Sedela som na každej jeho prednáške, ktorú som organizovala spolu s Oliverom. Intenzívne som Jana počúvala, až som dospela do štádia, že som sa rozhodla stať sa konzultantkou a mentorkou talentov podľa metodiky Gallup. Spojila som sa s ďalšími certifikovanými koučmi z Gallupu a začala sa moja cesta „učenia“ v oblasti talentov, ktorá trvá dodnes. Moje učenie som postupne premenila na samostatnú prax, ktorá ma nesmierne baví. Dáva mi veľký zmysel pomáhať ľuďom nachádzať ich unikátnosť, silné stránky a zmysel života. Týka sa to či už jednotlivcov, podnikateľov, rodín, ale aj tímov.

                                             “Každý jeden človek je unikát.”

Založili ste projekt Myslenie prvej ligy, skúste ho našim čitateľkám predstaviť.

Nakoľko sa venujem práci s talentmi podľa metodiky Gallup, ukotvila som túto moju vášeň spolu s tímom v projekte „Myslenie prvej ligy“. Projektom dávame možnosť každému človeku na Slovensku a v Čechách spoznať sa, pomenovať a odomknúť unikátny potenciál. Viem, že je to možné dosiahnuť prostredníctvom jedinečnej metodiky Gallup. Takto pomáhame ľuďom efektívne nájsť ich unikátnosť, autentickosť spolu s nájdením kariéry snov, vzťahmi snov a zdravím. Pomáhame tak nie len jednotlivcom, podnikateľom ale aj firmám, tímom a celým rodinám, nakoľko metodika Gallup má tento záber a hlavne pozitívne výsledky.

Podporou projektu MPL je web silnestranky.sk kde naši klienti nájdu všetky potrebné kroky, služby, na ceste „od talentov k silným stránkam“,Či už prostredníctvom dotazníka a konzultácií, ktorým sa venujem denne alebo workshopmi a tréningmi.

Aké vlastnosti sú, podľa vás, dôležité na to byť dobrým koučom – konzultantom?

Otázka, na ktorú neviem odpovedať jednoznačne, nakoľko viem, že každý jeden človek je unikát, tak ak potrebuje kouča-konzultanta, mala by to byť spleť unikátnosti (úsmev). Ale všeobecne by som povedala, že dobrý kouč by mal byť ten, ktorého práca s ľuďmi baví. Mal by vedieť svojich klientov počúvať a v oblasti, v ktorej radí, koučuje, mal by mať osobné skúsenosti.

S akými problémami sa na vás ľudia najčastejšie obracajú?

Najčastejšie je to, že sú ľudia „v slepej uličke“ a nevedia, ktorým smerom sa vydať. Alebo riešia novú prácu a nie sú si istí ,či je tá správna “orechová”. Veľa ľudí v strednom veku majú odrastené deti a už “konečne” majú možnosť robiť v práci niečo, čo ich baví a napĺňa, bez toho, aby sa museli báť o zárobok, a tak potrebujú nasmerovať a určiť si ich unikátnosť a smer. Ale sú to aj problémy sebapoznania, budovania vzťahov. Vo firmách sa zase zameriavame na zvýšenie angažovanosti ľudí, lojálnosť, zlepšenie výkonu, zdokonalenie obchodných zručností s hravosťou a vedenie ľudí na princípe ich unikátnosti talentov.

Ako pomáhate ľuďom zistiť, v čom sú ich silné stránky?

Na základe online testu, ktorý Gallup nazýva dotazníkom, si každý človek v prvom kroku odomkne a pomenuje svoje unikátne talenty ktorých je 34. V druhom kroku začíname s talentmi pracovať a postupne spoznávať. Zisťujeme spoločne, ako majú talenty uvedomené a ako im ich talenty pomáhajú, alebo, naopak, brzdia. Každý talent má dve strany mince. Ak je talent nezvládnutý, je našou brzdou. Potom sa chová ako slabá stránka. A toto je ďalší dôvod sebapoznania, aby sme talenty nielen spoznali, ale ich aj dostali do “rovnováhy”. Následne ideme spoločne do akcie, kedy prostredníctvom akčných krokov praktických, ktoré ľudia vedia použiť vo svojich denno-denných činnostiach.

Takto sa životy ľudí postupne stávajú autentickejšími. Autentickosť znamená, že ľudia sú “sami sebou”, v živote prestávajú hrať mnohé role a presne vedia, aké kroky majú urobiť, aby dosiahli svoje ciele, sny, vízie a zmysel života s ľahkosťou bez tlaku. Ľudia sa stávajú pre svoje okolie “čitateľnými” a predvídateľnými. Toto všetko prispieva k naplnenému zmysluplnému a šťastnému životu každý deň.

Témou pripravovaného webinára bude práve talentový koučing. Na čo sa účastníčky môžu tešiť?

Na našom spoločnom webinári dámam objasním, v čom je poznanie talentov úžasné. Ako vedia talenty použiť vo svojom živote. Prevediem ich cez 34 talentov a skupiny talentov tak, aby vedeli, ako sa to v praxi môže prejavovať, a aby sa našli v talentoch a vedeli, prečo im niečo v živote funguje a ide ľahko a, naopak, nefunguje. Urobíme si pár cvičení, kde si na vlastnej koži vyskúšajú, aké to je, ak robia veci na princípe svojich talentov vo „flow“.

Čo vás na vašej práci baví najviac?

Baví ma každo-denná interakcia z ľuďmi. Odovzdávanie a zdielanie mojich podnikateľských skúsenosti, ktoré za 25 rokov praxe mám. Poznávanie nových ľudí a sledovanie na konzultáciách ich “iskričky“ v očiach, keď objavia „aha“ momenty alebo nájdu ich jedinečnú a správnu cestu. Ďalšiu radosť s nimi prežívam, keď sa pustia do akcie a dosiahnu svoj cieľ, víziu, alebo sen. prídu sa podeliť o to a poďakujú. Povedia mi, že som im zmenila alebo zachránila život, prácu, vzťah. Tak toto je niečo, čo ma baví, dáva energiu, zmysel robiť to stále viac a viac naplno. A v neposlednom rade, sa veľmi rada učím a pracujem na sebe .Práca s ľuďmi a talentmi mi dáva túto možnosť.

                                               “Ak je talent nezvládnutý, je našou brzdou.”

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Môj plán je zároveň aj naša firemná vízia. Ukázať čo najväčšiemu počtu ľudí cestu k odomknutiu potenciálu. Aby vedeli o teste-dotazníku a metodike Gallup. Aby mali možnosť prostredníctvom nej žiť každý deň unikátny naplnený a šťastný život.

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Prvá rada je najprv sa spoznať. Vedieť čo zvládajú čo ich baví a napĺňa, ale aj čo ich brzdi. Čo sú ich slabé stránky. Koho alebo čo potrebujú na doplnenie, aby ich cesta za snom bola úspešná.
Druhá rada je: vedieť presne pomenovať, čo je ten ich cieľ, sen vízia a prečo za ním idú.
Tretia rada: mať rovnováhu v rozhodovaní a to tak že sa budú rozhodovať nie len pragmaticky ale aj na princípe intuície. Takto budú mať v sebe jedinečný „vnútorný kompas“ ktorí ich povedie, podrží a nesklame na ceste za ich snom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *