Barbora je rodená hrdá Košičanka, ktorá spokojne a šťastne žije so svojou rodinou v rodnom meste. Je mamou dvoch synov, Jonáša (10) a Jerguša (8).  Pôsobí ako Social Media Manager a Content Creator IG pre Akčné mamy a Pre zdravie ženy. K spolupráci s Akčnými ženami ju priviedla účasť na jednom z akčných eventov, kde so svojou kamarátkou zdieľali svoje skúsenosti s Instagramom. Online svet ju pozná tiež v roli šíriteľky osvety o reume (Instagram Z denníka reumamy), ktorá sprevádza jej život.  Téme života s reumou je venovaný aj  rozhovor pre Akčné mamy. Dnes ju spoznávame ako členku Klubu AŽ.

Kto všetko sa ukrýva v tvojej osobe?
Som reumatička, mama a manželka. Máme s manželom aj svoju firmu venujúcu sa hospodárskej technike a v rámci nej som podporný orgán – haha. Byť mamou je pre mňa úžasné už len tým, že aj napriek mojej diagnóze ňou naozaj som.

Kým si sa vplyvom osvety pre reumu stala pre druhých ľudí?
Spriaznenou dušou, psychológom, bútľavou vŕbou a pocitom, že na to nie sú sami.. Pre zdravé ženy zas inšpiráciou.

Ako súčasť tvojej osvety si už podala niekoľko rozhovorov na túto tému. Tak nám možno len skús v krátkosti popísať Barborku pred a po.
Je to úplne jednoduchý popis. Barborka pred bola ešte dieťa a Barborka po zrazu musela rýchlo dospieť a v 15-tich pochopiť, čo je v živote najdôležitejšie. Vždy to je, bolo a bude zdravie.

Barby, prezraď nám niečo z tvojho pracovného života spred obdobia sociálnych sietí.
Spred obdobia sociálnych sietí som bola na materskej a mala som vlastný e-shop Slivníkovo s  českou a slovenskou handmade tvorbou. Vlastne už aj vtedy som riešila Facebook a Instagram a pri vlastnom e-shope som sa toho veľmi veľa naučila.

V niektorom z predošlých rozhovorov si spomínala, že si vyštudovala andragogiku. Aplikuješ tieto vedomosti vo svojej práci?
Čím ďalej, tým viac si uvedomujem, že andragogika mi dala mnoho. Má široký záber a využívam ju napríklad pri šírení osvety o reume. Andragogika je výchova a vzdelávanie dospelých a ja vlastne vzdelávam.

Čím si ťa získali sociálne siete?
Sociálne siete milujem odkedy existujú. Najviac teda Instagram, keďže sa tam snúbi fotografia s textom. Rada fotím a píšem. Sociálne siete sú aj o nadväzovaní kontaktov a to je na tom tiež super. Mnoho úžasných žien som spoznala práve cez sociálne siete a s mnohými by som sa určite inak ani nikdy nestretla.

Majú sociálne médiá svetlú a tmavú stránku? Ako by si ich z vlastnej skúsenosti popísala?
Sociálne siete treba hlavne správne chápať a uchopiť. Netreba im dávať väčší význam ako majú. Sú tu, sú super, ale reálny život nám nesmie unikať. Pozitívom je, že je to dobrý marketingový nástroj a častokrát sa človek prostredníctvom nich môže dostať k práci, ktorú vždy chcel robiť. To je presne môj prípad. Tá tmavá stránka môže byť v tom, že je to žrút času, ale aj s tým sa dá pracovať. Mnoho ľudí má taktiež zidealizované predstavy o ľuďoch, ktorých sledujú. Sociálne média sú aj zdrojom hejtu, ktorý som si zažila aj ja a nebolo to príjemné. Myslím, že je dobré sledovať ľudí, pri ktorých má človek príjemné pocity, nie tých, ktorí ho rozčuľujú.

Čo myslíš, že prostredníctvom nich (sociálnych sietí) ľudia hľadajú?
Ľudia často nehľadajú nič, len tak sledujú ostatných a bavia sa. Potom sú ľudia, ktorí hľadajú inšpirácie, nové poznatky alebo niekoho, s kým sa vedia stotožniť. Je to také odreagovanie sa od normálneho života.

Častokrát bývajú sociálne médiá návykové. Stretla si sa takýmto niečím aj ty? Ak áno, ako si si s týmto poradila?
Nestretla. Ak mám toho dosť, jednoducho sociálne siete prestanem riešiť. Ak sa mi stane, že som tým už presýtená, tak si spravím, čo pracovne potrebujem a súkromne už nejdem na žiadnu sieť. Riadim sa pocitovo a moja chrbtica a oči sú tiež dobrými indikátormi.

Pre portál Akčné mamy píšeš špeciálnu sériu rozhovorov #32 otázok. Prečo 32?
Čo ti pripadá na tvorbe rozhovoru najzaujímavejšie? Aký prístup uplatňuješ?
A prečo  nie 32? Tento počet nemá žiaden význam. Jednoducho je ich toľko. Námet a inšpiráciu na takéto rozhovory mi dala Maťka Novotná a ja som s radosťou išla do toho. Celkovo mám rada rozhovory, lebo ponúkanú príbeh. Mám rada celý ten proces tvorby otázok a baví ma čítanie odpovedí, ako ktorá  žena vníma svet a pod. Je to aj pre mňa samotnú veľmi inšpiratívne. Môj prístup je priateľský a uvoľnený, akoby som sa s danou respondentkou len tak obyčajne rozprávala niekde pri káve.

Čomu by si sa ešte okrem všetkého spomínaného chcela venovať?
Aj naďalej Instagramu. Zbožňujem na tom tú tvorivosť!
Píšem knihu, ale to je nekonečná story. Ale už na seba netlačím.

Ako tráviš svoj čas mimo práce? Čo rada robíš?
Cvičením a pohybom ako takým. Rada čítam a len tak tancujem a spievam.

Je niečo, čo je pre teba opakovanou výzvou?
Zobudiť sa bez bolesti a dokázať otvoriť už otvorené zaváraninové sklíčko 😊

Ako vnímaš prekážky?
Prekážky sú súčasťou života. Bez prekážok by sme si nevážili to, čo máme. Ja to vždy beriem tak, že akákoľvek prekážka ma má niečo naučiť. Prekážky sú na to, aby sme ich zvládali.

Ako vyzerá tvoj deň a čo všetko je jeho súčasťou?
Vstávam skoro. Poslednú dobu o 5:30 a áno dobrovoľne, haha. Mám rada to ticho rán, keď ešte všetci spia. Idem sa prejsť so psom a aj to ticho neprebudenej ulice je pre mňa  nabíjač energie. Potom riešim klasické materské  povinnosti a keď odídu chlapci do školy, cvičím, raňajkujem a sadám za PC. Riešim maily, sociálne siete a iné pracovné záležitosti. Pomedzi to periem a vysávam a varím😁 … no a poobede som opäť mamou. Snažím sa všetko stihnúť doobeda, nech sa potom už venujem mojim chlapcom.

Ako sa dívaš na minulosť, prítomnosť a budúcnosť? 
Minulosť vôbec neriešim. Čo bolo, bolo a v tom čase to jednoducho bolo tak najlepšie ako mohlo. Do veľmi ďalekej budúcnosti nepozerám. Maximálne sa v tomto smere orientujem len na  školské prázdniny a moje kontroly u lekárov. Ale mám rada plány. Dávajú mi možnosť sa na niečo tešiť. Inak ale žijem prítomnosťou a teším sa z každého dňa. Čo sa týka práce, som plánovač a mám rada systém.

Čo považuješ za najväčšiu odmenu za svoju prácu?
Pozitívne ohlasy od čitateliek a žien, s ktorými som rozhovor robila. Alebo ak sa niekomu páčia citáty, ktoré sú súčasťou obsahov, ktoré na IG tvorím. Najväčšia odmena je pre mňa pozitívny ohlas a energia od ostatných.

Kto  je podľa teba Akčná žena a v čom spočíva tvoja akčnosť?
Akčná žena je pre mňa úplne každá žena, už len tým, že je žena. Veď my ženy toho toľko zvládame,  že niekedy nechápem, ako to stíhame za 24 hodín. Moja akčnosť? V schopnosti rýchlej reakcie, tvorivosti a schopnosti sa prispôsobiť.

Čo by si rada v klube AŽ získala?
Nové kontakty s úžasnými ženami a super ženskú komunitu. Každá žena za svoj úspech vďačí aj iným ženám a podpore od nich.

Čo by si vedela ty odovzdať členkám klubu AŽ?
Zanietenie pre Instagram a tvorivosť.

Klubová členka Stanka P. vo svojom rozhovore položila ďalšej členke tri otázky. Začnime prvou z nich. Ako si plánuješ a organizuješ svoju prácu? 
V nedeľu si plánujem príspevky na ďalší týždeň a robím citáty. Pre mňa ako reumatičku je dôležitý systém a režim, to mi pomáha aj v práci. Chystám sa na všetko vždy dopredu, mám totiž rada pohodu a kľud, takže sama sebe si zbytočne nevyrábam stres. Toho je v živote aj tak dosť.

Čo ťa najviac na práci baví, čo máš na nej najradšej?
Pri rozhovoroch ma baví tá rozmanitosť žien a spoznávanie iných ženských príbehov. Na Instagrame ma baví asi všetko. Je to pre mňa veľmi tvorivá práca a to ja mám rada. Instagram je presne taký, ako si ho človek spraví.

Kde hľadáš inšpiráciu (k svojej práci)?
Na to je jednoduchá odpoveď. Na Instagrame. To je nevyčerpateľná studnica nápadov a inšpirácie. A taktiež v reálnom svete, kde mám oči otvorené dokorán.

Aké tri otázky by si položila v rozhovore ďalšej klubovej členke?
Ako sa máš?
Prečo robíš to, čo robíš?
Bez akých troch vecí by si sa nezaobišla na opustenom ostrove?

Aké je tvoje synonymum pre “Klub Akčných žien”?
Komunita žien, ktoré sa podporujú, inšpirujú a pomáhajú si.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *