Stanke je, ako sama uvádza, účtovníctvo súdené. Na materskej hľadala online možnosti networkingu, zareagovala na jednu z prvých výziev písať pre magazín Akčné ženy. V mnohom sa jej to oplatilo, pretože články jej priniesli nových klientov. To prispelo k rozbehu jej podnikania. Popri materských povinnostiach napísala tiež dva ebooky pre živnostníkov. Pochádza z Levíc. Je mamou dvoch chlapcov a so svojou rodinou žije v Bratislave.

Ako by Stanka opísala Akčnú ženu a v čom je akčná Stanka?

Akčná žena je pre mňa žena, ktorá je stále v pohybe, robí množstvo zaujímavých vecí. Hm … no a v čom som akčná ja? Tak na tieto otázky sa mi veľmi ťažko odpovedá. Nie som veľmi zvyknutá hovoriť o sebe. Seba by som charakterizovala skôr ako takú vodu, čo si pomaly razí tú svoju cestu aj cez skaly. Akčná som určite v tom, že robím to, čo ma baví. Aktuálne hlavne po nociach, aj keď to moje tempo je primerané k tomu, že mám dve malé deti.

Stanka, účtovníčka, ktorá naozaj účtuje pre Vás. Čo všetko sa skrýva pod “naozaj”?

Tento slogan som hľadala naozaj dlho, ale myslím, že ma aj celkom vystihuje. Pri práci s klientmi sa snažím fungovať tak, ako by som si to ja predstavovala, byť na ich strane. Mojou doménou je tiež to, že sa snažím s klientmi hovoriť tak, aby mi rozumeli. Snažím sa nepoužívať skratky, odborné výrazy, ale skôr to povedať tak, že to bude pre daného človeka pochopiteľné. Myslím, že sa mi to aj darí.

Ako príklad môžem uviesť, že ak by sme sa rozprávali dajme to mu o dani z pridanej hodnoty a tebe ako novej podnikateľke začnem rozprávať o obchodoch so zdaniteľným plnením v tuzemsku, tak sa môžeš až zľaknúť. Dá sa to pritom povedať jednoducho, a to tak , že sú to veci, ktoré predáš v rámci Slovenska, či už podnikateľom alebo bežným osobám. Samozrejme, je tam okolo toho množstvo iných vecí. Prvé, čo ma napadne, je napríklad forma doručovania dokladov. Tú zásadne nechávam na klientovi, či už si vyberie osobne, poštou alebo elektronicky.

Čo je podľa teba dôležité pri vysvetľovaní vecí ľuďom? Máš nejaké zásady, ktorých sa držíš?

Snažím sa prispôsobiť danému človeku. Teda používam “iný jazyk” keď veci vysvetľujem obchodníkovi, stavbárovi alebo niekomu, kto má nejaký ekonomický základ.

Tvoj web na mňa pôsobí seriózne, milo a ochotne. Sú modrá a žltá tvoje obľúbené farby?

Asi by som žiadnu farbu neoznačila za moju obľúbenú. Mám rada každú farbu. Konkrétne tieto dve farby, ktoré som zvolila pre môj web, mám určite medzi tými obľúbenejšími. Ako prvá farba bola jednoznačne zvolená námornícka modrá, lebo táto farba sa podľa mňa k účtovníctvu a financiám hodí. Žltá bola potom k tomu doplnená. Tretiu modrú už pridala moja šikovná webmasterka Ľudka Hoosová.

Aj ja som bola na školách milovník matematiky, pre jej exaktnosť. Čo teba baví na číslach?

S matematikou je to asi tak, že buď ju miluješ alebo nenávidíš. Ja som ju v prvom rade mala rada preto, že som sa ju nemusela učiť. Učivo som štandardne pochopila už na hodinách, doma mi stačilo dorobiť úlohy a bolo vybavené. Pri účtovníctve mám zase rada to, že to proste musí sedieť. Ak je niekde chyba, tak sa to väčšinou ukáže samé. Mám rada tú logickosť. Patrím k tým, čo sú schopní hľadať 1 cent v rozdieloch. 🙂

Na mojej VŠ študent, ktorý neuplatňoval pravidlá matematiky, bol profesorom vtipne označený za študenta s veľkou fantáziou. Stretávaš takéto prípady v praxi? 

Určite áno. V dokladoch som našla rôzne, ktoré tam nemali čo hľadať. Tú fantáziu sa snažíme udržať v medziach zákona. Konkrétne nechcem písať nič, už z úcty ku klientom.

Nesporne pracuješ s veľkým množstvom termínov, aké nástroje používaš k tomu, aby si niečo nepremeškala?

Ja som veľký milovník zoznamov. Deň začínam a končím pri zoznamoch, takže ich využívam vo všetkých formách. Taký základ, ktorým sú pravidelné mesačné veci mám v To do aplikácii. Táto ma oslovila hlavne kvôli tomu, že je aj v mobile aj v PC zároveň. Ďalšie zoznamy mám v tabuľkách, kde mám aktuálne asi 8 hárkov, tie sú rozdelené podľa toho, čoho sa týkajú. No a samozrejme na papier a pero nedám dopustiť. To, čo urobím si zase zaznačujem do tabuľky a stále mám po ruke rôzne zápisníčky a diáre, kde zapisujem bez ladu a skladu.

Nevyhnutnou súčasťou tvojej práce je sledovanie zmien zákonov, vedela by si povedať, v čom sa podnikateľské prostredie vylepšilo, v čom sa zhoršilo?

Bohužiaľ čo sa týka daňových zákonov, tak vnímam skôr zhoršenie. Hlavne v tom smere, že jednoduchý systém sa postupne stále komplikuje a komplikuje. Čo sa týka posledného roku, tak je to absolútna katastrofa, množstvo zákonov je prijatých na poslednú chvíľu a so spätnou platnosťou. Ako pozitívum však vnímam to, že veľa vecí je možné vybaviť online. Tento proces pandémia naozaj posunula k lepšiemu aj v štátnej správe.

Stáva sa ti, že aj po práci sa na svet zvykneš pozerať cez čísla?

Myslím, že ani nie. Vnímam hodnoty, ktoré veci majú, ale len výnimočne sa nimi riadim. A vlastne ani pri účtovaní nevnímam tie čísla v hodnotách, ale skôr len ako zhluk znakov.

Ak by si si nevybrala účtovníctvo, čím by si bola?

Mne je to účtovníctvo asi súdené. Pôvodne som sa snažila ísť po vysokej škole trochu iným smerom, ale nakoniec sa to ku mne vrátilo. Takže asi by som aj tak vždy skončila ako účtovníčka. Prekvapilo ma, že aj pri tomto povolaní sa dá ísť rôznymi smermi. Podarilo sa mi napísať dva ebooky a tiež občas publikujem nejaké články. Aktuálne ma čaká natáčanie video kurzu pre jednu platformu. Nuž, a aby som tým nebola úplne zahltená, tak sa venujem kozmetike a poradenstvu. Tu si potom zvyčajne oddýchnem, prenesiem myšlienky inými smermi.

Kde ešte okrem kozmetiky načerpávaš sily?

Myslím, že ak človek robí veci, ktoré mu robia radosť, ktoré ho bavia, tak tá sila príde. Častokrát sa mi stane, že prídem k počítaču polo rozospatá z uspávania detí. Nejako sa rozbehnem pri práci, a potom sa zrazu zbadám, že koľko je hodín a že už musím ísť spať, aby som ako tak vládala ráno fungovať.

Čo ti vie priniesť radosť?

Moja najväčšia radosť je pekný slnečný deň a pobyt vonku, či už niekde v parku, na ihrisku, na záhrade alebo v prírode. A ak je k tomu zmrzlina, tak som úplne najspokojnejšia 😀

Už vieme, že svoj deň začínaš a končíš pri zoznamoch. Ako ešte okrem nich?

Ja mám ten svoj deň tak naopak. Ráno si rada pospím, hodinu po prebudení som viac menej nepoužiteľná. Venujem sa zvyčajne vareniu, raňajkovaniu, takým mechanickým činnostiam, kde netreba veľmi rozmýšľať. Nuž a deň zakončujem prácou, častokrát hlboko po polnoci. Poslednú vec, ktorú vždy robím, je práve ten plán na ďalší deň. Napíšem si, čo je potreba stihnúť vybaviť vo zvyčajnej pracovnej dobe.

A čo tých  “3900 vypitých káv”, ktoré sú súčasťou tvojej bilancie na webstránke? Predstavuje káva priestor  napríklad aj pre takýto rozhovor?

Tú kávu pijem len výnimočne. Toto sa len tak krásne marketingovo hodilo na webstránku 🙂 Rada si však dám také “kapučínko” a úplne milujem ľadovú kávu. No viesť takýto rozhovor by sa mi asi najviac páčilo v letný podvečer na dobrej zmrzline.

Odovzdávam teraz otázkovú štafetu od Andrejky S. Čo ťa v ťažkých dňoch motivuje vstať a začať deň?

Nuž, sú to hlavne moje dva motorčeky – moji synovia. Musím naštartovať a fungovať či chcem či nechcem.

Keď musíš niekomu/niečomu čeliť, rozhodneš sa byť silná alebo radšej nepovieš/neurobíš nič?

Asi záleží od toho, ako je daná vec pre mňa dôležitá. Myslím, že robím obe veci. Ak potrebujem, tak viem byť silná. Ale ak to niečo nie je pre mňa podstatné, tak to skôr neriešim.

Aké je jedno slovo, ktoré dokonale vysvetľuje kto si?

Seriózna

Aké tri otázky by si sa ty opýtala akčných žien z klubu?

Ako si organizuje, plánuje svoju prácu?
Čo ju najviac na práci baví, čo má na nej najradšej?
Kde hľadá inšpiráciu?

Čo presne teba motivovalo vstúpiť do klubu AŽ a čo od neho čakáš?

Veľmi rada spoznávam nových ľudí, takže toto je asi tá prvotná motivácia – stretnúť ženy s podobným nastavením aké mám ja. Očakávam podporu, možnosť sa poradiť, nasmerovať pri práci.

Čo by si sa v klube chcela naučiť?

V klube sa rada naučím ako rozvíjať svoje soft skills, ako nájsť balans medzi prácou a rodinou. Zaujala ma už aj hneď prvá webinárová téma – ako odhaliť svoje talenty.

Čo by si chcela odovzdať členkám klubu?

Nuž, vedela by som pomôcť v tých praktických veciach, teda poskytnúť základné poradenstvo, nasmerovať prvé kroky týkajúce sa výberu formy podnikania a samozrejme pomôcť s účtovníctvom a daňovými priznaniami.

Ak poviem klub Akčných žien, akú odozvu to v tebe vyvoláva?

Spojenie silných, šikovných a podporujúcich sa žien.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *