Andrea je mamou dvoch úžasných chlapcov, ktorí udržujú jej “Akčné Ja” v strehu. Pochádza z Prievidze, momentálne žije so svojou rodinou v Bratislave. Odovzdáva ľuďom svoje znalosti a skúsenosti prvej pomoci so srdcom a humorom.
K Akčným ženám sa pridala tento rok (2021). Nadišiel pre ňu ten správny čas stretnúť ďalšie super ženy podnikajúce na Slovensku.

Prečo klub AŽ? Ako ti prišiel do cesty?

Mne imponoval veľmi názov. Zaujali ste ma na instagrame, tak sa mi príležitosť byť medzi ďalšími “akčňáčkami” veľmi páčila.

Ako definuješ ty Akčnú ženu? Popíš nám to “Akčné Ja”, ktoré tvoji chlapci udržiavajú v strehu 🙂

Začnem otázkou ako definujem akčnú ženu. Vo svojom živote som nepoznala neakčnú ženu. Pre každú z nás je to niečo iné. Hlavne ak to robíme s láskou a pokorou. V mojom živote je akčnosť daná mojou prácou. V zdravotníctve alebo v inom blízkom obore sa človek nikdy nenudí. Akčná sa snažím byť i s rodinou, nie vždy ale moje plány padnú na úrodnú pôdu. Ako jediná žena v domácnosti s tromi chlapmi musím mať ostré lakte

Spomenieš si nato, kedy sa v tebe prvýkrát objavila túžba pomáhať, ktorá ťa predpokladám nasmerovala na dráhu zdravotnej sestričky?

Ja som bola večný pomáhač odjakživa a veľmi mi vadila nespravodlivosť. Túto vlastnosť zdedil po mne i starší syn. Vlastne to nebola túžba, bolo to mojou súčasťou. V mojom živote zohrali veľkú úlohu dvaja muži: môj otec, ktorý mi hneď po gymnáziu povedal choď a vyštuduj nadstavbovú zdravotnícku školu a môj muž, ktorý ma podporuje od samého začiatku.

Čo ťa táto práca naučila o živote?

Nikdy nehovoriť to nezvládnem. Vždy je spôsob ako sa vzniknutý problém dá riešiť.  Vždy je niekde niekto, kto s tým dokáže pomôcť. Hlavne ma naučila veriť v samu seba.

Kedy došlo k zlomu zo zdravotnej sestričky na školiteľku?

Ďakujem za otázku. Ako zdravotná sestra pracujúca na ARO s množstvom lekárov, kolegýň, liekov a prístrojov sme sa vždy postarali o pacienta, ktorého nám priviezli vo veľmi zlom stave. Keď som sa ale ocitla v metre, kde predo mnou odpadol pán a očividne to nebolo iba zamotanie hlavy, tak vtedy som si uvedomila, že mám iba vlastné ruky a vedomosti. Pár sekúnd mi trvalo, než som si uvedomila, že teraz je jeho zdravie či záchrana života len na mne. Mala som neskutočný strach. Vtedy sa to zlomilo.

Učíš ľudí prvej pomoci s láskou a kvapkou humoru, ako sa ti darí si to udržiavať?

Keď robíte niečo od srdca, tak je to cítiť i v tom ako podávate informácie ďalej. Mnoho ľudí si pod pojmom prvá pomoc predstavuje okamžite krv a resuscitáciu. Ja učím ľudí, že to tak nie je, že prvá pomoc je široký pojem a každá situácia sa dá zvládnuť, len treba vedieť ako. A i keď je to vážna téma, vždy sa nájdu situácie, ktoré sú úsmevné a tými sa snažím pretkávať svoje školenia. Nuda je zabijakom učenia.

Založila si spoločnosť ABClife, čo je ABC tvojho života?

Rodina, zdravie a úsmev.

Skúsme preniesť tých 5 krokov, ktoré si definovala pre “Ako sa stať záchrancom života” na teba. Ako sa tebe darí zostať v kľude?

Poznám z čoho mám strach. Viem, ako ho zvládnuť. Nič a nikto nie je dokonalý, hlavne treba niečo urobiť. Každý problém je riešiteľný. Mať podporu v tých, ktorých miluješ.

Čo pre teba znamená nebezpečenstvo-stres?

Stres netreba vždy brať ako nutné zlo. Ja napríklad rada pracujem pod stresom. Poznala som to už na ARO oddelení. 12-hodinová zmena, počas ktorej nebol čas ani na desiatu či olovrant. Odskočiť si na toaletu som častokrát zvládala len pred službou a po službe. Stres ma núti byť aktívna. Samozrejme, je dôležité vedieť vykompenzovať dávku stresu s dávkou relaxu. Rovnováha musí byť. Inak ide o zdravie.
Nebezpečenstvu sa snažím preventívne vyhýbať. Nevyhľadávam aktivity, ktoré vo mne vzbudzujú rešpekt. Napríklad ako sú drogy, či bungee jumping. Nič pre mňa. Stále vravím zdravie mám len jedno.

Čím myslíš, že si človek môže obecne získať dôveru iných?

Dôvera je krehká vec, na nej treba tvrdo pracovať. Ak sa na vás niekto usmeje neznamená to, že je úprimný a treba mu dôverovať. Dôveru si treba zaslúžiť, byť sám sebou a pomôcť, keď je treba, ale nenechať sa využívať.

Akú prvú pomoc uplatňuješ v momentoch, keď sa zdá, že to všetko padá?

U mňa je v takýchto momentoch prvá pomoc zelenina, ako napríklad ČOKOLÁDA
To bol vtip, ja mám svoju najlepšiu kamarátku, ktorá i na diaľku vie, že je niečo v neporiadku. Prvá pomoc s kamarátkami v Bratislave hlavne pri dobrej káve. Čistá psychohygiena. A mám svojich chlapcov, tí sú takí pozorní, že ma veľa krát dojmú ako sa o mňa starajú. A môj prístav je hlavne môj muž, ten vždy vie. 

V čo veríš?

Verím, že sa dá všetko zvládnuť, pokiaľ sa rozhodneme pre zmenu. A s pozitívnym myslením to ide ešte lepšie.

Ako by si popísala obdobie života ženy, v ktorom sa nachádzaš?

Wow! Práve teraz zažívam sebarozvojové obdobie. Za posledný koronový rok som sa naučila veľmi veľa zaujímavých a užitočných informácii a aplikovala som ich do svojho života a podnikania. 

Prosím doplň. Rada trávim svoj čas …

S knihou a rodinou.

Nájdu sa aj nejakí favoriti medzi knihami, ktoré ti prešli rukami?

Práve pred mesiacom som dočítala knihu Podnikateľský mýtus a teraz čítam knihu Klub ranostajov (nič pre mňa, ale je to skvelá motivačná kniha). Každopádne zbožňujem knihy od Kate Mortonovej a Kate Mosseovej.

Prosím doplň. Nerada zažívam …

Bolesť.

Čo by si zmenila (u seba, vo svete), ak by si mohla?

Ja som už veľkú zmenu u seba urobila. A vo svete hlavne to, aby prestali byť peniaze viac ako ľudský život.

Na nasledovné tri odpovede je zvedavá Sima M. Čo ti v poslednej dobe prináša radosť?

Každý deň sa snažím urobiť si radosť. Niekedy je to dlhší spánok, inokedy tenis so synom, pozeranie filmov s manželom alebo prechádzka v lese. V pracovnej sfére je mojou radosťou vedomie cieľa.

Čo ťa robí šťastnou, krásnou a hravou?

Spokojnosť doma i v práci. Šťastná som vtedy, keď mám rodinu zdravú. Krásna sa cítim pri tých mojich troch chlapoch.☺ A hravou ma robia deti, keď vymýšľame naše blbiny a videá na TikTok☺

Ktorá žena je pre teba inšpiráciou?

Neberte to ako klišé, ale moja maminka a Audrey Hepburn svojim optimizmom a výrokom:

Nothing is impossible, the word itself says ‘I’m possible!

Aké tri otázky by si sa ty opýtala kolegýň z klubu AŽ?

Čo ťa v ťažkých dňoch motivuje vstať a začať deň?
Keď musíš niekomu/niečomu čeliť, rozhodneš sa byť silná alebo radšej nepovieš/neurobíš nič?
Aké je jedno slovo, ktoré dokonale vysvetľuje kto si?

Je niečo, čo by si chcela v klube získať?

Rozhodne už získavam. Akčných žien je veľa a som rada, že som toho súčasťou. 

Čo by si ako členka v klube rada odovzdala ostatným?

Netreba sa báť poskytnúť prvú pomoc. Najväčšiu moc máte v srdci a v rukách. A ak máte i vedomosti zo školenia prvej pomoci, tak máte viac, než si dokážete predstaviť.

Ak poviem klub Akčných žien, akú odozvu to v tebe vyvoláva?

Výzvu a nadšenie. Klub je od toho, aby sme spoznali nových zaujímavých ľudí. Tak sa teším na všetky dámy.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *