Mirka pochádza z Bratislavy a v súčasnosti žije v Prešove. V teame Akčné ženy pôsobí od augusta 2020.
Je matkou dvoch chlapcov, event manager, copywriter a jej šikovnosť v pečení nesie značku Mirabelle.
Poďme spolu zistiť, čo nám ešte Mirka o sebe prezradí.

Ako by si opísala Akčnú ženu a akou Akčnou ženou je Mirka?

Akčná žena je taká, ktorá robí, čo miluje, stojí si za tým a využíva svoj potenciál, nech je už pre čokoľvek. Mirka je multi-akčnou ženou, ktorá  by chcela robiť množstvo vecí, snaží sa efektívne využívať čas a rozdeliť ho medzi rodinu, domácnosť, prácu a záľuby (vďaka Corone je ich teraz málo, tak šetrím čas).

Musí byť žena akčná? Čo ju podľa teba robí ženou?

Podľa mňa je každá žena akčná, má to v sebe. Niekedy jej chýba odvaha na to, aby svoju akčnú stránku prejavila. Ženu robí ženou podľa mňa jej podstata, každá si môže však vybrať, akou ženou bude. Neexistuje jeden prototyp ženy, ktorý by mali všetky spĺňať, práve jedinečnosť nás robí krásnymi.

Že jej niekedy chýba odvaha, to znie tak milo až súcitne. Máš nejakú hlbšiu skúsenosť s naberaním odvahy v tomto, či už u seba, alebo u blízkych ženského pohlavia? Mohol by k tomu dopomôcť klub AŽ?

Ja mám sklony k tomu, si neveriť, ale dá sa s tým pracovať. Nie každá žena je hneď taká rozhodná a možno jej stačí často len malé postrčenie. Klub môže podľa mňa pomôcť práve v tomto.

Kto je Mirka pre klub Akčných žien a čo je klub Akčných žien pre Mirku?

Pre Akčné ženy som event a komunitná manažérka. Tiež som ucho na druhej strane telefonátu, ktoré si vypočuje radosti aj starosti žien v našom tíme. Klub pre mňa znamená neuveriteľný priestor pre podporu žien medzi sebou, vzdelávanie a budovanie komunity pre každú jednu z nás. Či už ide o B2B alebo spojenia s koncovými zákazníčkami.

Aké ďalšie predstavy o klube AŽ máš okrem priestoru pre podporu žien? Čo od neho očakávaš?

Pevne verím, že klub bude jedinečným miestom, kde sa online a aj osobne stretnú ženy, ktoré budú vedieť medzi sebou komunikovať bez súdenia a závidenia si. Budú si pomáhať a motivovať sa, stanú sa z nich obchodné partnerky… Očakávam, že každá jedna členka tu nájde presne to, čo momentálne potrebuje. Či už ide o konkrétne školenie, motiváciu, prepojenie, mediálnu podporu alebo kopec výhod od partnerov. Veľmi sa teším z prvých reakcií od členiek a tiež od našich prvých partnerov, že sme vytvorili čosi, čo im doteraz tak veľmi chýbalo. Pre nás je to tiež “startup”, tak veríme, že bude úspešný a naplní všetky očakávania.

Jedno slovo prípadne vetu, ktoré ťa napadnú keď sa povie klub Akčných žien?

Komunita, ktorá spája, vzdeláva a podporuje.

Tvoj profil nám prezrádza, že pečenie dobrôt je tvojou vášňou a tiež, že organizovanie eventov je tvoj šálok kávy (k pečeným dobrotám :-)). Kam siahajú tvoje začiatky organizovania eventov? Čo ti takáto práca prináša? 

Eventy som začala organizovať, keď som otehotnela. Vrátila som sa naspäť na Slovensko a nikto ma nechcel zamestnať. Sedieť doma nie je nič pre mňa, tak som sa rozhodla ešte s jednou kamarátkou, že si urobíme eventovú agentúru. Prinieslo mi to priestor na sebarealizáciu, množstvo nových kontaktov, schopnosť zorientovať sa v “papierovačkách” a samozrejme istú slobodu.

Čo bolo pre teba najväčšou výzvou a učením? 

Výzvou bolo pre mňa osamostatniť sa a založiť si živnosť. Výzvou je pre mňa aj každý ďalší projekt či event, ktorý pripravujem, pretože chcem, aby bol top a jedinečný. Naučilo ma to spoliehať sa na moju intuíciu, veriť si a vedieť sa ohodnotiť.

Chápem správne, že keď hovoríš naspäť na Slovensko, máš na mysli z Prahy a do mesta, kde v súčasnosti žiješ?

Z Prahy som sa vrátila najprv do rodnej Bratislavy a tam som chvíľu zotrvala. Chcela som rodiť v blízkosti mojej mamy, ktorá ma v tom čase veľmi podporila, asi ako každá mamina:) Potom sme sa opäť vrátili do Prahy, neskôr na rok do Bratislavy a až pred troma rokmi sme sa presťahovali do Prešova. Tak sme si trošku pocestovali, kým sme sa usadili.

Mohla by si nám trošku viac priblížiť aj príbeh pečených dobrôt Mirabelle? Kedy a ako si objavila svoju vášeň k pečeniu?

Popravde som ku kuchyni inklinovala vždy. Moju babku sme volali “koláčová”, lebo robila a stále robí skvelé veci. Motala som sa teda okolo kuchyne už od mala – varenie, pečenie, vymýšľanie domácich receptov atď. Počas strednej školy som aj brigádovala v kuchyni, na vysokú školu som sa vybrala do Prahy, kde som študovala Manažment gastronómie a hotelierstva. Stále sa to so mnou nejako prirodzene ťahalo.

Popri klube AŽ, eventovej agentúre a pečeniu je ešte niečo, čomu sa venuješ v súčasnosti? Ako napríklad vyzerá tvoj den? 

Všetkému :-D. Robím eventy, pečiem, píšem texty – copywriting, mám zastúpenie pre hotelový systém. Najviac sa však venujem Akčným ženám a klubu. Môj deň? Ráno veľmi neochotne vstanem, pretože sa v noci budím k mladšiemu synovi. Potom klasické rodinné ranné záležitosti, starší syn ide do škôlky s tatíkom, dieťa číslo dva raňajkuje… Potom sa pozriem, čo ma čaká, otvorím si počítač, vezmem telefón, vybavím najnutnejšie. Neskôr ideme s krpcom von, varím obed, uspávam, pracujem, kŕmim, ideme von, príde syn číslo jedna zo škôlky… Večer, keď obaja zaspia si s partnerom zahráme Monopoly, pozrieme seriál alebo v prípade nutnosti pracujem. Navonok môže byť môj deň pre niekoho chaotický, keď prekladám cez seba činnosti, no ja v tom mám určitý systém a využívanie času na maximum.

Mirka, znie to, ako keď máš svoju špeciálnu formulku, ktorú používaš na efektívne rozdelenie času. Máš pre ostatné ženy nejaký tip, pravidlo, ktoré ti funguje?

Popravde dosť zanedbávam seba a svoje potreby, takže si nemyslím, že by to bolo úplne ideálne. Čarovná formulka asi neexistuje, len skúšať , kombinovať a hľadať rovnováhu. Ja ju ešte nemám.

Okrem už spomínaných vecí, je ešte niečo ďalšie, čo robievaš rada?

Predtým, než začala situácia s Corona vírusom som chodila tancovať. Milujem tanec a hudbu. A vlastne chodím ešte cvičiť k trénerovi a na “psychickú očistu” si dávam bicykel.

Cítim z teba obrovský drive. Odkiaľ čerpáš silu a inšpiráciu?

Sama neviem 😀 . Mám pocit, že silu nemám už dva roky a predsa sa rozhýbem a fičím na maximum. Inšpiráciu beriem z okolia, všetko si všímam, veľa vecí analyzujem. Teraz sa to nedá, ale inšpirujú ma mnohé iné krajiny a cesty do zahraničia.

Čo naopak nerobíš rada a želala by si si, aby si nemusela?

Hmmm … Asi upratovanie.  Nemám rada neporiadok, neznášam chodenie po omrvinkách, preto vysávame doma často, ale viem si predstaviť, že by tieto veci robila nejaká externá pomoc:)

Čo ťa v živote teší a čo ťa dokáže rozladiť?

Teší ma, keď vidím, že sú moje deti šťastné. Potom ma teší, keď vidím úspech a efekt niečoho, čo som vytvorila, urobila. Či už je to dobrá reakcia na event, koláč, čokoľvek. Rozladia ma falošní ľudia a sklamanie, ak som v niečo, alebo niekoho verila a nedopadlo to dobre.

Čo je pre teba domov a kde sa cítiš doma?

Toto je pre mňa ťažká otázka. Viem sa rýchlo aklimatizovať na nové podmienky, no sú miesta, ktoré mám radšej ako iné. Doma sa asi najviac cítim tam, kde sú moje deti a partner. Iný pocit domova mi dáva miesto, kde som so svojou mamou, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá. Milujem tiež Sardíniu, Prahu, Valenciu, Francúzsko.

V akom období ženy by si povedala, že sa nachádzaš a ako ho vnímaš?

Samú seba ma niekedy prekvapí, že som už žena dospelá, že riešim seriózne veci a mám na starosti životy iných. Stále si však myslím, že som žena hravá, produktívna a ešte som nepovedala svoje posledné slovo.

Existujú nejaké babské veci, ktoré najčastejšie preberáš s kamarátkami?

Jasné, ako sa zo všetkého nezblázniť 😀 . Keďže mám takmer všetky svoje kamarátky v zahraničí, naše telefonáty sú plné bežných vecí, pre niekoho možno aj zbytočných debát o deťoch, partneroch… Niekedy si spolu aj zanadávame na niečo, posťažujeme sa.

Ak by si mohla niečo zmeniť (u seba, vo svete …), čo by si zmenila?

Z takých globálnych veci asi to, aby začali ľudia viac premýšľať a neuvažovali len sami nad sebou. Z takého, čo by som aj mohla reálne zmeniť, by to bol môj sklon k workoholizmu.

Povedala si, že si želáš ženskú interakciu bez závisti a súťaže, dokážu ťa rozladiť falošní ľudia a ak by si chcela nejakú zmenu na globálnej úrovni, tak aby ľudia začali viac premýšľať. Vidíš v tom nejaký prienik? Mohlo by dôkladnejšie premýšľanie zmeniť správanie a následne správanie okolie?

Želania sa ľahko hovoria, no ťažšie plnia, najmä ak sa netýkajú len mňa. Ale myslím si, že každá akcia má reakciu a keď tú akciu človek premyslí do dôsledkov, vyvolané reakcie by mohli byť pozitívnejšie.

Ak by nám to situácia dovolila a mohli by sme tento rozhovor viesť “pri káve”. Kde by sme boli a čo by si si dala?

Boli by sme v milej kaviarni, bistre alebo fajnovej reštaurácii. Mám pár miest v Bratislave, Prahe a už aj v Prešove. Kávu nepijem, takže by som si dala asi najskôr zelený čaj alebo fresh džús. A možno aj nejaký koláčik.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *